S nedělním koncem nouzového stavu přišlo také první rozvolnění vládních restrikcí proti šíření koronavirové pandemie. Vláda to označuje jako nultou fázi s tím, že postupné otevírání obchodů, služeb či sportovních aktivit by mělo pokračovat v dalších vlnách s odstupem minimálně dvou týdnů.
Zároveň se chystají testovací povolení například kulturních akcí, u kterých se bude ověřovat, zda by bylo možné podobné akce povolit plošně.
Vše ale bude záležet na tom, jak budou vypadat další čísla sledující vývoj nákazy. „Zatím jsem v dalším rozvolňování velmi střízlivý. Jednak vše teprve projednáváme s novým týmem na ministerstvu zdravotnictví, jednak je pravda, že dnešek je poměrně významný a může vše změnit,“ uvedl vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).
Poukázal na to, že do škol se v pondělí vrátilo 450 tisíc dětí, které doprovázeli rodiče a prarodiče. Navíc skončil zákaz cestování mezi okresy a otevřely se některé obchody, jako například papírnictví nebo farmářské trhy.
Havlíček potvrdil, že v následujících dnech by měl ve vládě vzniknout scénář, který nebude založený na klasickém režimu někdejšího protiepidemického systému PES, ale bude sledovat nejspíš pouze dva faktory. Jedním z nich bude s největší pravděpodobností počet nově nakažených, přidat se k němu může počet lidí v nemocnicích.
„To ale necháme na zdravotnících. Změny budou přicházet každopádně minimálně 14 dnů od sebe, abychom viděli dopady poslední změny,“ řekl Havlíček.
Jako první by se v další fázi podle vicepremiéra měly otevřít některé služby. Půjde zejména o ty, které nejdou pořídit elektronickou cestou nebo přes e-shop, jako jsou například kadeřnictví, pedikúra, ale také třeba psí salony. „Tyto služby by mohly otevřít za 14 dní. Se zdravotníky se ještě bavíme, zda to nebude například podmíněné nějakým testem,“ dodal Havlíček.
V další fázi by mohly otevírat venkovní obchodní činnosti, jako třeba autobazary. Venkovní zahrádky restaurací budou však moci lidé navštěvovat až v pozdějších etapách rozvolnění.
Paralelně hodlá vláda spustit projekt Bezpečný provoz zaměřený na kulturní či sportovní aktivity, případně otevření fitness center nebo podobných služeb. „Na vybraných akcích chceme otestovat, jak by měla vypadat vzorová aktivita, kde by byly splněné všechny předpoklady, jak prodávat vstupenky, jak testovat a jak vše monitorovat,“ uvedl pro HN Havlíček. Vždy však půjde pouze o jednotky takových akcí či provozoven.
Jak bude pokračovat obnovování školní docházky, není jasné. V pondělí vydala Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví ohledně otevírání škol nová doporučení. Příští pondělí se původně měla obnovit praktická výuka na středních školách a v posledních ročnících vysokých škol. Odborníci ze skupiny ale doporučují s návratem žáků do dílen a laboratoří ještě počkat. Důvodem je otevření papírnictví, obchodů s dětským oblečením a obuví a také farmářských trhů, které ministerstvo zdravotnictví povolilo bez souhlasu skupiny.
„Dojde k výraznému množství dalších změn v opatřeních, u nichž je velká nejistota efektu, který na průběh epidemie budou mít,“ vysvětlují experti v prohlášení.
Zároveň projednali také otevírání dalších ročníků mateřských škol – v pondělí se do nich vrátili jen předškoláci. Podle skupiny by se s ohledem na nízké riziko nákazy u velmi malých dětí měly školky pro všechny děti otevřít ve druhé fázi společně s návratem žáků druhých stupňů a obnovením praktické výuky. Pokud se ale bude více rozvolňovat v jiných oblastech, doporučili by odborníci z MeSES návrat dětí do mateřských škol odložit až do třetí fáze.
Společně s mateřskými školami se mají otevřít také dětské skupiny, jež často suplují péči o nejmenší děti a fungují v menších kolektivech. Na jednání s ministerstvem práce a sociálních věcí, pod které spadají, se jejich otevření odhadovalo nejdříve na začátek května.
Odborníky z mezioborové skupiny rozladilo tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO), že svá doporučení dávají ministerstvu zdravotnictví pozdě. Předseda vlády tím vysvětloval zmatek, který vznikl, když nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger nejprve v pátek uvedl, že od pondělí se bude moct setkávat až 10 lidí uvnitř a 20 venku, o pár hodin později však po kritice odborníků prohlásil, že vládě navrhne pravidlo zpřísnit na dva lidi uvnitř i venku. A ministři přísnější limit v pondělí schválili.
Epidemiolog Rastislav Maďar, který je členem MeSES, řekl, že benevolentnější návrh skupina nedostala předem k posouzení. S novým ministrem si odborníci podle Maďara v neděli nastavili komunikaci tak, aby se o podstatných věcech nedozvídali z médií.
Babišova slova o pozdní reakci odborníků Maďar popírá a popisuje nespokojenost některých kolegů, kteří odmítají dál vládě se zvládáním epidemie pomáhat, pokud se „takto nekorektní postup“ bude opakovat. „Věříme, že to bylo naposledy. Nikdo z nás není zaměstnancem vlády, žádného ministerstva ani Andreje Babiše,“ zdůraznil Maďar s tím, že k „politické manipulaci“ se zneužívat nenechají.
Farmářské trhy mohou otevřít. Rozvolnění přišlo na poslední chvíli, trhovci počítají ztráty
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist