Začátek pandemie byl v Česku ve znamení pomoci. Lidé šili roušky pro sebe i ostatní, nabízeli také pomoc a peníze. Zhruba po roce je společnost plná zklamání a deziluze. Podle Jana Vevery, přednosty Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň, nemohla prvotní semknutost vydržet celou dobu, ale kdyby vláda volila lepší přístup, mohla taková nálada mezi lidmi vydržet déle. Ti jsou teď frustrovaní a klid mohou hledat v konspiračních teoriích. „Dávají jednoduchou odpověď na složité otázky,“ říká Vevera v rozhovoru pro HN.

HN: Když před rokem brali lidé obchody útokem, hodnotil jste to jako přirozenou reakci na nejistotu. Co se stalo se společností za ten rok?

Umřelo 30 tisíc lidí na koronavirus a všichni jsme z omezení unavení. Jinak ale naše společnost prožívá typické fáze vyrovnávání se se složitými událostmi. Původní fáze přímého zasažení, kdy se nemocnice rychle připravily na návaly pacientů, vystřídala fáze heroická. V ní jsou lidé schopni hrdinských činů, kdy se sami aktivně zapojují do boje. Lze připomenout třeba čínského lékaře Li Wen-lianga, který na koronavirus upozornil, měl problémy s policií a viru nakonec podlehl. Pak přichází fáze idylická. Při ní se postižené komunity většinou semknou a mobilizují vnitřní rezervy. Šijeme si roušky, rektor ČVUT nám s použitím PET lahve vymýšlí respirátor. Všechno je bezvadné. Dnes jsme ve fázi deziluze a zklamání. Typické je hledání viníků a obětních beránků. A také to přináší různé konspirační teorie. Uvěřit jim dává lidem spoustu výhod.

HN: Jakých?

Psychické nepohodlí vyvolané stresem a změnami spojenými s katastrofou může vést k popírání reality. Ta je navíc složitá. Uvěřit konspiračním teoriím tak vede k pocitu, že situaci rozumíme, a tím pádem ji máme alespoň částečně pod kontrolu. Nebo pocitu výjimečnosti oproti hloupé většině – například vakcína je cesta k ovládnutí společnosti. Zkrátka konspirace jsou jednoduchou odpovědí na složité otázky.

HN: A taková fáze přijde vždy? Nelze se jí vyhnout?

Taková situace by přišla všude a vždycky, za to nemůžeme vinit tuto vládu. Zároveň jde ale o hloubku deziluze. Tedy, jak moc velký prostor dáváme oněm konspiračním teoriím. A v této deziluzi jsme velmi hluboko, a to zejména kvůli krokům vlády. Ta nejenže nebyla připravena, ale asi ani netušila, jak taková příprava má vypadat.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.