Dosud zavřené obchody a vybrané služby by mohly začít fungovat 3. května. Schválila to vláda pod podmínkou, že se bude dál zlepšovat epidemická situace.

Pro postupný návrat do normálu vláda připravila šest balíčků. „Klíčovým faktorem bude takzvaná incidence,“ uvedl ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Znamená to, že se načasování jednotlivých fází rozvolnění bude odvíjet od počtu nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za sedm dní.

V kalendáři jsou zatím ukotvené dva balíčky. Papírnictví či zoo se otevřely už během dubna. Pro druhý balíček, který zahrnuje otevření obchodů, je nutné, aby počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel nepřesahoval stovku. Podle Havlíčka to v průměru odpovídá asi 1500 pozitivně testovaným za den. Do druhého balíčku spadá také otevření kadeřnictví či masážních salonů. Tyto služby se podle Havlíčka otevřou bez ohledu na incidenci, podmínkou je ale respirátor a negativní test pracovníka i zákazníka.

Další balíčky navázané na klesající výskyt nákazy obsahují postupné navyšování hostů na svatbách, otevření divadel či hotelů nebo obnovení sportovních a kulturních akcí. Nutné je dodržování hygienických podmínek.

Vláda režim pro následující týden oznámí vždy v pondělí a potvrdí ve čtvrtek.

Bez roušek a testů začnou příští týden do školek v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji chodit kromě předškoláků i mladší děti. V pondělí vláda ve zmíněných krajích rozhodne o zahájení rotační výuky na druhém stupni základních škol.

Balíčky pro návrat zpět do normálního života

Abyste se dostali ke kadeřnici, do restaurace nebo třeba do kina, bude časem nejspíš nutné prokázat se potvrzením o očkování, negativním PCR testu, nebo antigenním testu provedeným v laboratoři, či o prodělání covidu. U očkování už dnes můžete kromě papírového potvrzení využít ověření přes QR kód v portále Ocko.uzis.cz. „Do dvou týdnů by se pak mělo v portále zobrazit i potvrzení o absolvování testování,“ řekl HN Vladimír Dzurilla, šéf státní IT agentury NAKIT, která na vývoji portálu pracuje. 

Současně NAKIT připravuje i mobilní aplikaci, která by měla prokazování negativního testu nebo očkování usnadnit. Její vývoj ale bude ještě trvat, ladí se s Evropskou unií. Měla by totiž zároveň plnit roli evropských covid pasů neboli digitálních zelených certifikátů. „Tipuji tak červen, možná červenec. Potřebujeme, aby si očkování či testování mohli ověřit jak naši celníci, když sem přijede třeba Ital, tak italští celníci, pokud naši občané vyjedou do Itálie,“ vysvětluje Dzurilla.

Na půdě Evropské unie se podle něj například intenzivně řeší, jak si poradit se situací, kdy třeba do Rakouska na týden přijede cizinec s negativním PCR testem, který ale platí jen tři dny. „Co pak bude dělat? Půjde na test v Rakousku a tam mu výsledky nasdílí do jeho aplikace? To ještě musí unie vyřešit,“ dává příklad Dzurilla.

Podle viceprezidenta Hospodářské komory a zároveň prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy ale aplikace mohla být dávno hotová a po debatách s Evropskou unií ji tvůrci mohli jen upravit.

Zástupci podnikatelů v oblasti sportu, kultury či gastronomie teď řeší, jak dostat informace o zdraví lidí třeba do QR kódu na vstupenky a jak budou potvrzení kontrolovat. Pro ty, kteří chytrý telefon nemají, stále zůstane možnost prokázat se papírovým potvrzením.

Vznik aplikace provázely obavy o bezpečnost dat a někteří se ozvali také s tím, jestli není diskriminační. S tím ale právníci nesouhlasí. „Kdyby to bylo tak, že bez vakcíny vám bude odepřeno plnění nějakých služeb, může to samozřejmě být problém. Ale ve chvíli, kdy se vám dostává náhrady v podobě testu, se mi nezdá, že by tam byl prvek diskriminace,“ řekl HN ústavní právník Jan Kysela, který je členem Mezioborové skupiny pro epidemické situace, poradního orgánu ministerstva zdravotnictví.

Než se ale covid pasy začnou používat, vědci musí potvrdit, že očkovaný či otestovaný člověk představuje pro ostatní menší riziko, zdůraznil Kysela.

Ale co když se člověk ještě k očkování kvůli nižšímu věku nedostane nebo ze zdravotních důvodů vakcínu dostat nemůže a opakovaně testovat se nechce? Podle Kysely lze pandemii bez zásahů do osobních práv zvládat jen obtížně a covid pasy mají být možností, jak do nich zasahovat méně. „Záleží na tom, jestli spíš hledáte cestu, jak problém vyřešit, nebo jestli to máte postavené opačně a chápete to jako vládní opruz,“ dodal právník.