Počet zaslaných dopisů se na úroveň před pandemií už nevrátí, předpovídá šéf České pošty Roman Knap. Firmy i jejich zákazníky koronavirová krize naučila více využívat elektronickou komunikaci. Roste naopak byznys doručování balíků, který se má do několika let stát hlavním zdrojem příjmů pošty. Státní firma proto výrazně navýšila přepravní kapacity, pomoci má i nová síť balíkomatů, kterou chce pošta vybudovat ještě letos.

„Máme vlastní síť, přes kterou jsme schopni doručit 70 milionů balíků za rok. Konkurujeme robustností a odolností, která nezkolabuje ani v předvánoční době,“ říká Knap. 

Ztráta státní pošty za loňský rok byla 1,38 miliardy korun, o miliardu vyšší než v roce 2019. Paradoxně v době, kdy počty přepravených balíků díky koronaviru vystoupaly na nové rekordy, stejně jako tržby konkurentů. Jenže Knap namítá, že oni – na rozdíl od pošty – nemusí provozovat 3200 poboček. Přesto věří, že se podnik do „černých čísel“ může dostat už letos.

HN: Na začátku roku jste řekl, že letošek je pro poštu rokem balíků. V čem se služby zlepší?

Chceme zvýšit kvalitu doručování. Balíky do ruky jsou jednoznačně budoucnost a jdeme do produktu dále investovat. Před dvěma lety jsme měli kapacitu 40 milionů balíků, za minulý rok jsme jich zvládli 52 milionů a teď je síť nastavena na 70 milionů balíků za rok. Když jsme navýšili kapacitu, uvolnily se nám teď ruce, abychom začali řešit kvalitu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se