Když s náma vyje*áváte, my vyje*em s váma!“ pohrozil bubeník Lars Ulrich a se svou kapelou Metallica v roce 2000 zažaloval internetovou platformu Napster. Přes tu si lidé mezi sebou po síti vyměňovali pirátské nahrávky skladeb včetně těch od Metalliky, což se ovšem populárnímu bandu vůbec nelíbilo – přicházel tím o peníze.

Metallica ve sporu uspěla, Napster záhy zkrachoval a kapela si vysloužila pověst bojovníka proti šíření hudby přes internet. Svůj postoj ale později přehodnotila, když v roce 2012 svoje písničky poskytla firmě Spotify. „Je to skvělá služba. Spotify miluju,“ řekl Ulrich, a dokonce si potřásl rukou s Seanem Parkerem, zakladatelem nenáviděného Napsteru, jenž tou dobou působil právě ve vedení švédské firmy. Metallica tím Spotify pomohla nabýt pověst umělci podporované platformy a sama na tom vydělala. Jen předloni na Spotify zaznamenala přes miliardu přehrání svých skladeb, za což si podle odhadu expertů v daném roce přišla v přepočtu na 160 milionů korun.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se