Přípravy českého Národního plánu obnovy finišují. Po masivní kritice přišlo ministerstvo průmyslu a obchodu s dokumentem, který má české ekonomice pomoci z koronavirové krize. Největší přehmaty zmizely, i tak se snahy zastavily pár kroků před cílem. Zatímco Evropská unie považuje za priority digitalizaci a ochranu klimatu, Česko stále některá opatření lakuje nazeleno. 

Co jsou národní plány obnovy?

Loni v květnu přišla Evropská komise s návrhem finančního balíčku „Next Generation EU“. Cílem je zmírnit hospodářské dopady pandemie koronaviru. Ke stávajícímu rozpočtu na roky 2021 až 2027 přibude téměř 20 bilionů korun. Celkový rozpočet EU tak dosáhne rekordních 47 bilionů. Aby si ale členské státy mohly sáhnout na část z těchto peněz, musely vytvořit tzv. národní plány obnovy.

Ty určí, kam budou peníze z EU proudit, a představují jedinečnou možnost, jak se zbavit závislosti na fosilních palivech a posunout ekonomiku udržitelným směrem. Evropská unie tak v reakci na koronavirus nezvolila taktiku „šetřit a danit“, ale „tisknout a utrácet“. Chce tím nastartovat investice do systémových změn, kterým se jinak nedostávalo peněz. Ať již s touto politikou souhlasíme či ne, otázkou zůstává, kam tento potenciál směřovat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.