Přípravy českého Národního plánu obnovy finišují. Po masivní kritice přišlo ministerstvo průmyslu a obchodu s dokumentem, který má české ekonomice pomoci z koronavirové krize. Největší přehmaty zmizely, i tak se snahy zastavily pár kroků před cílem. Zatímco Evropská unie považuje za priority digitalizaci a ochranu klimatu, Česko stále některá opatření lakuje nazeleno. 

Co jsou národní plány obnovy?

Loni v květnu přišla Evropská komise s návrhem finančního balíčku „Next Generation EU“. Cílem je zmírnit hospodářské dopady pandemie koronaviru. Ke stávajícímu rozpočtu na roky 2021 až 2027 přibude téměř 20 bilionů korun. Celkový rozpočet EU tak dosáhne rekordních 47 bilionů. Aby si ale členské státy mohly sáhnout na část z těchto peněz, musely vytvořit tzv. národní plány obnovy.

Ty určí, kam budou peníze z EU proudit, a představují jedinečnou možnost, jak se zbavit závislosti na fosilních palivech a posunout ekonomiku udržitelným směrem. Evropská unie tak v reakci na koronavirus nezvolila taktiku „šetřit a danit“, ale „tisknout a utrácet“. Chce tím nastartovat investice do systémových změn, kterým se jinak nedostávalo peněz. Ať již s touto politikou souhlasíme či ne, otázkou zůstává, kam tento potenciál směřovat.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se