Na golfovém hřišti Twin Chapels v pražské Vinoři měli golfisté poprvé odpalovat míčky přesně před třemi roky. Areál jim kromě výhledů na Říp či Bezděz sliboval 27 jamek a herní plochu téměř 30 hektarů, čímž by se zařadil k největším v Česku. Realita je však jiná. Hřiště dodnes není zkolaudované, zarůstá travou a na řadě míst leží stavební materiál.

Společnost Golf Vinoř Miloše Drbala, která hřiště provozuje, zamířila na začátku března do insolvence. Golfisté však přece jen mají naději, že si na hřišti v budoucnu zahrají. Kromě firem, které nyní přihlašují statisícové až milionové pohledávky, se objevují i jména zájemců o koupi areálu.

Situaci kolem rozestavěného hřiště sleduje investiční skupina Natland, která ve Zbraslavi vlastní osmnáctijamkový areál Prague City Golf Club. Informaci HN potvrdil důvěryhodný zdroj, o zájmu Natlandu informují také Golfové noviny.

Zástupci společnosti, která v tuzemsku investuje především do nemovitostí a vlastní například také internetového prodejce módy Zoot, úvahy o možné koupi hřiště na severu Prahy příliš komentovat nechtějí. „Obecně všechny příležitosti, které se objevují, důkladně analyzujeme,“ uvádí mluvčí Natlandu Hana Filipová. 

Golfové noviny mezi zájemci zmiňují také společnost Český golfový klub a banku Creditas. Český golfový klub v současnosti v centru hlavního města na Císařské louce provozuje driving, tedy „cvičnou louku“. 

Banka nicméně zájem o golfový areál ve Vinoři odmítá. „Tato informace není pravdivá,“ uvedla pro HN mluvčí banky Lucie Brunclíková. Český golfový klub na dotazy HN zatím neodpověděl.

Jméno banky Creditas se objevuje také v probíhajícím insolvenčním řízení se společností Golf Vinoř. Podnik přitom banku označuje společně s koronavirovou pandemií za viníka svého úpadku. Golf Vinoř prý od Creditasu získal úvěr ve výši 69 milionů korun, z kterého však využil  zhruba jen 17 milionů. Další čerpání půjčky už prý banka zastavila, a firma tak nemohla výstavbu hřiště dokončit.

Golf Vinoř, jehož jediným akcionářem je zmíněný podnikatel Miloš Drbal, požádal o ochranu před věřiteli poprvé loni v srpnu. Pražský městský soud pak mimořádné moratorium v listopadu prodloužil o další tři měsíce. Další žádost ale letos v únoru zamítl. Vzápětí na podnik podala insolvenční návrh firma Norton Invest s pohledávkami ve výši zhruba 2,7 milionu korun. Ty odkoupila například od stavebních společností, jimž Golf Vinoř dluží za pronájem strojů. Norton Invest však navrhuje, aby provozovatel hřiště měl možnost projít reorganizací.

Firem, kterým provozovatel vinořského golfového hřiště dluží peníze, může být i více než 70. „Poškozených podnikatelů se u nás vystřídalo už opravdu hodně,“ řekl v březnu pro HN starosta Vinoře Michal Biskup (Sdružení pro Vinoř). „Na úřad chodí zástupci firem, kterým Golf Vinoř dluží spoustu peněz. Ptají se, jestli nevíme, jak to s golfovým hřištěm dopadne.“

V dokumentu z konce března, kde společnost Golf Vinoř znovu žádá soud o moratorium, vyčísluje celkové dluhy na více než 258 milionů korun. Mezi věřiteli zmiňuje třeba nadnárodní společnost Skanska, které má podnik dlužit asi 1,3 milionu, nebo stavební firmu Stako s pohledávkami téměř za 30 milionů korun.

Většinu z celkového dluhu však tvoří pohledávka za více než 185 milionů, kterou si nárokuje jediný akcionář firmy Golf Vinoř Miloš Drbal. Podnikatel měl peníze získat prodejem „vlastního významného aktiva“, následně je použil k převzetí některých závazků podniku.

Takový krok kritizují ostatní věřitelé v čele s Norton Invest a městskou částí Praha Vinoř. Provozovatel golfového hřiště podle nich jasně nedoložil, kde Drbal k těmto penězům přišel.

Pro Drbala jde už o druhý golfový neúspěch. Se společností Forest Golf Resort Praha se před 12 lety pokoušel v pražských Klánovicích obnovit prvorepublikové hřiště, proti výstavbě se však v referendu postavili tamní obyvatelé.

Golfový areál v pražské Vinoři vzniká od roku 2015 nedaleko silnice, která spojuje Vinoř a Kbely s Brandýsem nad Labem. Jde o bývalou svatováclavskou poutní cestu ze Staré Boleslavi na Pražský hrad. Na hřišti jsou také dvě ze 44 kapliček, jež poutní cestu lemovaly. Právě ty daly areálu, jehož součástí je i pět jezer, jméno Twin Chapels.

Termín na dokončení areálu vypršel v květnu 2018. Od té doby má Golf Vinoř platit pražskému magistrátu za nedodržení smlouvy 100 tisíc korun měsíčně. Termín dokončení areálu dříve na dotaz HN neuvedla ani prokuristka společnosti Monika Bažantová. Stavební práce na hřišti podle ní stojí už rok. Na hřišti jsou prý připraveny greeny nebo závlahový systém. Stojí už také klubovna, ani ta však stále nemá kolaudaci.

O výstavbě hřiště ve Vinoři se mluví už více než 13 let. Pustit se do ní chtěla developerská skupina Sekyra Group podnikatele Luďka Sekyry. Vybudování golfového areálu ale tehdy vystavila stopku hospodářská krize, Sekyra z projektu vycouval v roce 2010. Pražský magistrát poté vypsal další výběrové řízení na nájemce pozemků, který by hřiště postavil. V něm uspěl podnik Golf Vinoř.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist