V trávě tu ševelí vítr, hlasitě šumí i v korunách stromů. Na místě zaniklé šumavské obce Zhůří u Rejštejna, tři kilometry od Horské Kvildy, daleko od hluku civilizace. Z horské louky zmizely domy po poválečném odsunu Němců z Československa, a pokud tudy zrovna neprocházejí turisté, je kolem absolutní klid. Přestože se sem z Prahy člověk dostane za dvě a půl hodiny, do Národního parku Šumava, největšího chráněného území střední Evropy. 

Opuštěnou přírodu, za kterou sem lidé přijíždějí, mohla ale podle správy parku už brzy narušit výstavba. Hrozbu vedení parku vidělo ve změně stavebního zákona, o níž dnes hlasovali poslanci. Zákon byl ve sněmovně už ve třetím, závěrečném čtení.

Usnadněním výstavby v některých částech národních parků a chráněných krajinných území hrozil pozměňovací návrh poslance Jana Bauera (ODS). Správy parků, ochránci přírody i ministerstvo životního prostředí upozorňovali na riziko, které s sebou návrh nese. Zatímco dnes je ke stavbě v hájených koutech přírody potřeba souhlas správ národních parků či chráněných území, po přijetí návrhu by o ní rozhodovaly jen stavební úřady. V případech, kdy se jedná o území již zastavěná nebo k zástavbě určená.

Zhůří je dobrý příklad. Pokud by návrh prošel, na místních loukách by mohlo vyrůst až několik desítek domů. „Před 20 lety zde obec i přes zásadní nesouhlas správy národního parku schválila zastavitelné území pro více než 30 domů,“ upozornil Pavel Hubený, ředitel parku. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.