Až 1500 lidí odsouzených za krádež v době nouzového stavu dostalo nepřiměřeně vysoké tresty. Po analýze statistik ministerstva spravedlnosti na to upozorňují autoři projektu Legal Data Hub z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dopad mají tresty i na státní pokladnu. Věznění stovek lidí po dobu, kterou jim soud nařídil, stojí podle výzkumníků 200 až 250 milionů korun.
„Neřešení problému je nespravedlivé a pro stát velmi nákladné,“ píší ve studii její autoři Jakub Drápal a Libor Dušek. Podle nich by se odsouzených měla zastat ministryně spravedlnosti Marie Benešová a podat v jejich prospěch k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona.
Trestní zákoník ukládá, že některé trestné činy se mají za nouzového stavu posuzovat přísněji. Například za drobnou krádež, za kterou běžně hrozí maximálně dvouleté vězení, mají soudy při nouzovém stavu ukládat trest v rozmezí dvou až osmi let. Nejvyšší soud ale letos v březnu rozhodl, že nižší soudy musí napříště přihlédnout k tomu, zda trestný čin s nouzovým stavem přímo souvisí.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.