Sto, tři sta, pět set miliard korun… Už to brzy skončí, nebo se v Česku naplno rozjela dluhová spirála? Květnové výsledky hospodaření státu jsou jasným kandidátem na další rekordní schodek. Kráter ve státním rozpočtu se za pět čtvrtletí prohloubil na dosah půl bilionu a v květnu tuto hranici bezesporu překročil. A přitom nemusel.

Stačilo hospodárněji nakládat se svěřenými prostředky a neprosadit navzdory nedostatku zdrojů rouškovné (jednorázový příspěvek důchodcům), odložit zrušení superhrubé mzdy a hlavně nesnižovat sazbu daně z příjmů fyzických osob. A nemuseli bychom mít o půl bilionu rozměrnější veřejný dluh.

Antivirus, Pětadvacítka a další programy vyplacených kompenzací přišly státní kasu zhruba na dvě stě miliard. A další skoro dvě desítky miliard za první čtyři měsíce letošního roku, které teď společně s neutracenými prostředky a odklady splátek „zevlují“ na bankovních účtech. Tyto tzv. transfery zmírnily propad ekonomiky. Necelých 30 miliard stát odložil firmám na daních (kterým ano a kterým ne a proč, netušíme). Pak jsou tu předražené zakázky například na pořízení ochranných (ne vždy funkčních) pomůcek. Tím seznam s koronavirem přímo souvisejících výpadků příjmů a zvýšených výdajů pomalu končí. I když započítáme nižší výběr daní čistě z důvodu ekonomického poklesu, k půlbilionovému schodku a dluhu se ale nedopočítáme. Navíc EU nám na 80 procent výdajů spojených s nejdražším programem Antivirus poskytla výhodný úvěr…

Tak co jsme si tedy „koupili“? Zaprvé již zmiňovaný nižší propad ekonomiky. Zadruhé výrazně mírnější nárůst nezaměstnanosti. Během první vlny panovaly obavy z nárůstu na dvojnásobnou úroveň okolo šesti procent, a tedy ztráty více než 200 tisíc míst. Ve skutečnosti covid zatím (!) připravil o práci zhruba 70 tisíc lidí. Za výrazně nižším nárůstem stojí nejen obdivuhodná odolnost byznysu, ale také vládní program ochrany pracovních míst – již zmiňovaný Antivirus. Jedno zachráněné pracovní místo nás – daňové poplatníky – přišlo na 180 tisíc korun. Je to moc, nebo málo? Jestli ale bude opravdu zachráněno, ukáže až čas.