Zatímco sever Chorvatska se chystá na příjezd turistů, hotely na jihu se obávají o další sezonu. Kvůli koronaviru nelétá tolik letadel a jim tak chybí návštěvníci, kteří do vzdálenějšího koutu země cestovali. Proto nejjižnější cíp země láká cizince na slevy, které mohou dosáhnout až 50 procent.

Důvod, proč lidé raději zajedou třeba na severochorvatský poloostrov Istrie než do Dubrovníku na jihu, je prostý. „Chorvatsko má velký podíl návštěvníků, kteří dorazí osobním automobilem. Je jich až 70 procent,“ vysvětluje situaci Damir Krešić, ředitel záhřebského výzkumného Institutu za turizam. „Nyní je proto největší poptávka po destinacích na severním Jadranu, tedy po Istrii a Kvarneru. Jsou totiž nejblíže zemím, odkud do Chorvatska jezdí turisté, tedy ze západní a střední Evropy, takže i z Česka,“ dodává.

Vidět je to i na číslech. „Minulý rok přijelo do oblasti Zadaru v meziročním srovnání o polovinu návštěvníků méně. Jih Dalmácie na tom byl ale hůře. Tam to bylo až o 75 procent méně,“ popisuje Ante Galić z turistické centrály v Zadaru.

Istrie je pro návštěvníky, kteří chtějí dovolenou strávit v Chorvatsku, lákavá i proto, že je tam počet nakažených koronavirem dlouhodobě nižší než v jiných přímořských oblastech. Nyní má 23 případů s covidem, zatímco třeba oblast kolem Splitu ve středu Chorvatska jich má 120, jak ukazují data chorvatské vlády.

I proto se Chorvati z Istrie dívají na letní měsíce s optimismem. „Letošní sezona bude o 20 procent lepší než ta loňská,“ odhaduje Denis Ivošević z turistického sdružení Istrie. Lepší sezonu očekává i hotelový řetězec z Istrie Plava Laguna. „Loni jsme kvůli koronavirové pandemii otevřeli až v polovině června. Letos už je velká část našich provozoven otevřená a další otevřeme podle poptávky hostů,“ dodává mluvčí řetězce Eva de Zan Prusinaová. Skupina provozuje hotely, apartmány a resorty hned ve třech městech na Istrii, konkrétně v Poreči, Umagu a Rijece.

Naopak nejjižnější cíp Chorvatska doplácí podle experta Krešiče na to, že jde o tradičně leteckou destinaci. Cesta automobilem na jih je pro mnohé návštěvníky až příliš dlouhá. Komplikuje ji navíc přejezd přes zhruba 10kilometrový pás bosenského území, jež odděluje dubrovnický region od zbytku země. Lidé, kteří tak míří do Dubrovníku či jiných jižních destinací, se tak nevyhnou průjezdu bosensko-chorvatské hranice, kde se často tvoří kolony.

S velkým úbytkem turistů se potýká právě Dubrovník. Ještě před koronavirovou pandemií přitom patřil mezi města, která trápil přílišný nápor turistů. V dlážděných uličkách se pravidelně tlačily davy lidí, tamní obyvatelé si stěžovali, že turistů je až moc. Letos je to jinak. „Prázdný jako nikdy předtím,“ napsal k tomu server televize RTL.

Podmínky pro vstup do Chorvatska se změní

Chorvatsko se během několika dnů stane další zemí, kam budou moci turisté z Česka vyjet 22 dní po první dávce vakcíny. Oznámil to minulý týden ministr zahraničí Jakub Kulhánek na návštěvě Chorvatska.

Zatím platí, že vstoupit na území Chorvatska mohou všichni návštěvníci s potvrzením o očkování či o prodělání choroby v posledních 180 dnech nebo ti, kteří mají negativní PCR či antigenní test ze seznamu testů uznávaných Evropskou unií.

„Vzhledem k tomu, že letecká doprava se ještě nevrátila do normálu, tak destinace na jihu zaznamenávají velké potíže,“ vysvětluje Krešić. „Teprve až se letecká doprava vrátí zpět do předchozího stavu, tak můžeme očekávat, že se i jižní destinace dostanou na předkrizovou úroveň. Například Dubrovník se v období od ledna do května dostal jen na deset procent přenocování při srovnání s rokem 2019,“ dodává.

Jak upozorňuje chorvatská RTL, tak hotelové pokoje jsou v Dubrovníku nyní o 10 až 50 procent levnější než obvykle. Některé restaurace jsou ještě zavřené a ty, co fungují, nabízí různě vysoké slevy.

„Nyní jsme zaznamenali 204 rezervací za týden, zatím jsme přitom měli nejvíc 130 až 140, takže to poskočilo. Jsme ale daleko za rekordním rokem 2019, kdy jsme měli 400 až 500 rezervací. Ale i tohle je změna,“ řekl Nino Dubretić, šéf Sdružení pro ubytování v soukromí pro chorvatský list Slobodna Dalmacija.

Pokud počet rezervací poroste stejným tempem, tak by sezona snad mohla skončit lépe, než nyní podnikatelé v Dubrovníku čekají. „Ale daleko za rokem 2019. Doufáme, že se nedostaneme pod 30 procent tržeb z roku 2019. Kdybychom se dostali na 40 procent, tak by to bylo v pořádku, a kdyby na 50 procent, tak by to bylo skvělé,“ dodává Dubretić.

Většina rezervací je podle něj na červenec a srpen, pak také na září a říjen. Co se týká června, tak stejně jako v předchozích měsících majitelé apartmánů zaznamenávají hlavně rezervace na poslední chvíli, tedy last minute. „Velmi mnoho rezervací přichází ze dne na den. Dnes zarezervujete, zítra přijedete. Poslali jsme proto pronajímatelům e-maily, aby si apartmány připravili, protože hosté mohou přijet opravdu na poslední chvíli,“ dodal.