Konec dobrý, všechno dobré, říká se. Nebo také konec vše napraví. Ještě lepší však je, když se z historie pokažené či problematické kořeny happy endů nevytěsňují.

Třeba patos příběhu zrodu pražského Národního divadla už bezmála 140 let užitečně vyvažujeme hořkou pilulkou ponaučení z požáru sotva dokončené budovy v roce 1881. A stejně intenzivně jako květnové oslavy konce druhé světové války naštěstí prožíváme i výročí, kdy pozdější vítězové naopak na počátku konfliktu selhali. Tím nám Mnichov, politika appeasementu či „válka vsedě“ coby alibi Západu po napadení Polska pozitivně slouží jako mementa, která už demokraté nesmí opakovat.

Jenže v oné době došlo i k jinému kolapsu, který se bohužel tolik nepřipomíná. Respektive dnes zaniká v hřmotu každoročních přehlídek na Rudém náměstí, mylně posilujících gloriolu ruské neporazitelnosti. Před 80 lety, 22. června 1941 brzy ráno, přepadlo hitlerovské Německo Sovětský svaz. A hned v prvním týdnu wehrmacht hladce obsadil Litvu plus velké části Lotyšska, Běloruska a Ukrajiny a pronikal rychle dál na východ.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.