Používají ho ruští politici, němečtí odpůrci očkování proti koronaviru, latinskoameričtí pašeráci drog, íránští disidenti, popírači holokaustu i běloruští demonstranti, kteří odmítají autokratickou vládu Alexandra Lukašenka. Řeč je o komunikační platformě Telegram, kterou má na telefonu nainstalováno na 570 milionů uživatelů na celém světě. 

Za vznikem platformy stojí ruský podnikatel a informatik Pavel Durov. Je jedním z mála internetových vizionářů, kteří nesídlí v Silicon Valley, ale v Dubaji. Média o něm někdy píší jako o „ruském Zuckerbergovi“, když ho přirovnávají k zakladateli Facebooku.

Velký nárůst Durovovy platformy přišel v posledním roce. Miliony uživatelů přestaly využívat aplikaci WhatsApp kvůli novým podmínkám použití a část z nich přešla na Telegram. Tento program není pouhým messengerem, umožňuje vytvářet skupiny až s 200 tisíci členy, čehož například loni v létě využívali protestující v běloruském Minsku pro koordinaci akcí proti režimu.

Stejní lidé využili také další funkci Telegramu – vytváření kanálů, kde tvůrci mohou šířit svůj obsah neomezenému počtu osob. Vznikl tak běloruský kanál Nexta, jenž loni vyhlašoval místa, kde se bude demonstrovat i jak obejít policejní kordony. Lukašenkovu režimu kanál natolik vadil, že letos donutil přistát v Minsku letadlo společnosti Ryanair jen proto, aby mohl zatknout jeho bývalého redaktora Ramana Prataseviče.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se