V Praze a Liberci vystoupaly ceny bytů do natolik astronomických rozměrů, že je výhodnější bydlet v nájmu. Díky snaze udržet home office v praxi a stále ještě přidušenému cestovnímu ruchu se nájemné drží na dlouho nevídaných nízkých hodnotách. Nájemníci si nyní mohou vybírat, majitelé bytů, pokud jsou tlačeni finanční nouzí, respektive hypotékou, na výběr naopak nemají. Investiční byt proto ve výše zmíněných lokalitách z čistě ekonomického hlediska nedává žádný smysl.

Čistě ekonomická analýza ovšem zdaleka nepostihuje i další aspekty vlastnictví bytů v ceněných lokalitách. Přičemž nemusí jít jen o Prahu. Vlastnictví bytu v podobných místech není pouhým vlastnictvím prostoru, malty a cihel. Ale uceleným psychologicko-sociologickým fenoménem, který absolutně nemohou nahradit například investice do bitcoinu, akcií a dalších, třebas i výnosnějších aktiv, než je byt. Proto je také zavádějící srovnávat byt a další nemovitosti s většinou jiných investičních aktiv. A to jak v případě bytu pro vlastní bydlení, tak i pro investici.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Ondřej Tintěra 30.06.2021 08:49
Dovolím si reagovat na předchozí komentář ohledně dědění bydlení z generace na generaci či potomky. Má to háček. Každá bytovka jednou spadne. Hlavně paneláky. Takže možná lepší dědit pozemky. Jenže cena stavebního materiálu a práce nelítostně stoupá. V dohledné době nastane v Čechách problém se všemi těmi starými paneláky, co budou na spadnutí či na zbourání. Obrovské množství lidí přijde o investici a nebudou mít kde bydlet.
Jan Valečka 29.06.2021 13:04
Přijde mi, že zajištění na stáří je přece jen velmi důležitý faktor. Je velký rozdíl, jestli má důchodce z patnáctitisícového důchodu zaplatit potraviny, zdravotní potřeby a všechno ostatní potřebné, nebo jestli z toho polovinu sežere nájemné. A asi málokomu se v 75 letech bude chtít řešit stěhování do menšího, protože si nemůžete dovolit nájem. Navíc by v takovém případě hrozilo i zpřetrhání sociálních vazeb. Vlastní byt je pojistka proti problémům s bydlením v době, kdy je fakt nechcete řešit. Pořízení více bytů v produktivním věku pak znamená, že potíže s bydlením nebudou muset řešit ani Vaše děti. Základní potřeby budou mít zajištěné, až vyrostou, a budou moct v klidu investovat svůj čas a peníze jednak zpátky do rodičů (tedy Vás), jednak do svých dětí (tj. pořizování bytů pro ně, aby mohl cyklus pokračovat, až vyrostou). Nemuset řešit, jestli budu mít střechu nad hlavou, je velmi uklidňující a rozhodně přebije fakt, že to není optimální investice. Samozřejmě, tohle všechno je mimo jiné i projevem nízkých důchodů a nedůvěru v to, že se o Vás stát ve stáří postará. Ovšem vzhledem k tomu, o jaké časové úseky se jedná, těžko spoléhat na cokoliv méně pevného, než je několik tun cihel a malty.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru