V areálu bývalého důlního závodu Staříč II na Frýdecko-Místecku by v budoucnu chtěla společnost Valeo testovat autonomní vozidla pro městský provoz, Vysoká škola báňská či Ostravská univerzita zkoumat geofyzikální jevy v podzemí a důlní šachta by mohla najít využití pro unikátní způsob uchovávání elektřiny. Projekt podzemní laboratoře Underground Lab VŠB má s dolem, kde se černé uhlí netěží od roku 2017, velké plány. 

A nejen on. K projektu za dvě miliardy korun, který počítá i s fáráním pro turisty, se nově připojily obce z okolí. „Původně jsme chtěli rekultivaci území, louky a les. Když se ale objevil projekt podzemní laboratoře s obrovským turistickým, vědeckým a rozvojovým potenciálem, tak jsme změnili názor. Je to přínos a prestiž pro region,“ míní starosta Žabně David Hejneš. 

Ve čtvrtek se zástupci obcí a děkan Hornicko-geologické fakulty VŠB Vladimír Slivka, který za projektem stojí, sešli s vedením závodu, aby si prohlédli, v jakém stavu je povrchová část utlumovaného dolu. „Tady by stačila jen nová fasáda a tady by se udělal nový povrch, to by šlo,“ říká Slivka, když prochází částí areálu. Ambiciózní projekt ale v současné chvíli nemá nic jisté. Potřebuje finance a také oddálit zasypání dolu, které je naplánované v následujících měsících.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.