Dobývání černého uhlí v Česku se blíží ke svému konci. Od března je v provozu na Karvinsku už jen jeden černouhelný důl a ty ostatní se postupně likvidují. Zasypání kamením by se však mohlo vyhnout jámě Staříč u Frýdku-Místku, která patří k bývalému Dolu Paskov. Šachtu si vybrala ostravská Vysoká škola báňská k ambicióznímu projektu takzvané Underground Lab, tedy podzemní laboratoře.

„Chtěli bychom v ní testovat všechny technologie budoucnosti, zkoumat je, rozvíjet a dotahovat do vzniku start-upů nebo prototypů,“ popisuje cíl projektu Vladimír Slivka, děkan Hornicko-geologické fakulty VŠB, která projekt vytvořila. V podzemí by měly vzniknout prostory pro čistou energetiku či strojírenství a stavitelství, součástí projektu je i podpora turistického ruchu. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.