Velký je jako polovina Evropy a díky fotosyntéze v listech jeho stromů se mu přezdívá „zelené plíce planety“. Kdyby amazonský prales zmizel, do ovzduší by se vyloučilo obrovské množství oxidu uhličitého. Největší deštný prales světa zabírá 5,5 milionu kilometrů čtverečních, ale jeho rozloha se kvůli kácení neustále zmenšuje. Ochránci přírody proto přišli s novým způsobem, jak ničení pralesa zabránit. Domorodé indiány vybavili moderní technikou, ti mohou nyní přímo na místě prales hlídat a posílat zprávy o nelegálním drancování. 

Opatření zavedené v roce 2018 se vyhodnocuje právě teď, v době, kdy sílí varování vědců, že je ohrožena úloha pralesa v čištění ovzduší. Prestižní časopis Nature publikoval v polovině července studii mezinárodního týmu odborníků, podle které prales už nyní přestává zadržovat oxid uhličitý a v brzké době hrozí, že začne vypouštět tohoto plynu více, než kolik pohltí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.