Už posedmé dostanou Pražané i přespolní možnost nahlédnout do budov, které zvenčí mnohdy dobře znají, dovnitř se ale běžně tak snadno nedostanou. Festival Open House Praha nepřekazila ani pandemie, i když organizátory už podruhé donutila vzdát se tradičního květnového termínu a konání posunout. „Pro nás to znamená, že jsme s kolegyněmi z organizačního týmu během dvou let připravily čtyři festivaly,“ popisuje zakladatelka a ředitelka akce Andrea Šenkyříková.

Festival začíná v pondělí, během týdne se mohou zájemci účastnit přednášek, komentovaných procházek nebo třeba plavby parníkem. Akce vyvrcholí o víkendu otevřením osmdesátky budov po celé Praze. Od moderních kancelářských staveb přes hotely a slavné vily po vodárenskou věž.

HN: Co letos považujete za největší lákadla?

Návštěvníci našeho festivalu jsou hodně různorodí. Některé zajímají výhledy z teras a věží, jiné podzemí, industriální a technické stavby. Anebo moderní stavby s chytrými technologiemi šetrnými k životnímu prostředí. Mezi největší lákadla patří prohlídky objektu bývalé Zengerovy trafostanice na Malé Straně s názvem Kunsthalle Praha. Nová rekonstruovaná budova se veřejnosti otevře až v roce 2022, ale díky festivalu budou moct návštěvníci některé zrekonstruované prostory unikátně vidět už nyní. Letos si připomínáme 150. výročí narození architekta Jana Kotěry. Po několika letech se nám podařilo otevřít jím navrženou vodárenskou věž v Michli. Opakovaně otevíráme i Trmalovu vilu.

Jedním z tematických okruhů jsou umělecké ateliéry a prostory, mezi nimi Šalounova vila s ateliérem, ateliér Olgoj Chorchoj, budoucí Dům tance na Žižkově, který čeká rekonstrukce. Opakovaně jsme oslovovali Uměleckou zahradu a letos se nám ji podařilo zpřístupnit. Pro lidi, kteří mají rádi výhledy, je novinkou sedmnácté patro v nové budově AFI CITY 1 ve Vysočanech. Asi po třech letech budeme znovu zpřístupňovat elektrárnu na Štvanici, o kterou byl v minulosti velký zájem. Letos se k nám připojily i hotely. Hotel International Praha s námi byl už v minulých letech, ale poprvé se připojil Hotel Jalta na Václavském náměstí, Mama Shelter mezi Výstavištěm a Veletržním palácem a Hotel Diplomat v Dejvicích.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.