K vývoji materiálu na výrobu příborů, které by mohly nahradit ty plastové, se Josef Homola dostal náhodou. Otec mu zemřel v 18 letech a společně s matkou po něm zdědil malou plastikářskou firmu vyrábějící součástky pro stavebnictví. Mladého podnikatele tehdy pohltil svět 3D tisku, který se snažil ve firmě uplatnit. Zaujal ho samotný materiál strun do tiskáren, což je takzvaná kyselina polymléčná – PLA. Ta se vyrábí z kukuřičného nebo bramborového škrobu a dá se za určitých teplotních podmínek rozložit v průmyslové kompostárně. Je tedy ekologičtější než plast. „Snažil jsem se vymyslet, jak ten materiál místo tištění vstřikovat do forem, což by se dalo použít i ve firmě. PLA je ale docela drahá, tak jsem k ní zkoušel přidávat další materiály a zamýšlel se, co jiného by se z toho dalo vyrábět,“ vysvětluje Homola. 

V roce 2019, po dvou letech zkoušení a více než dvou tisících kombinacích, na to přišel – vytvořil materiál, do kterého přidal vedle kyseliny polymléčné také dřevní piliny a minerální plniva v různých poměrech. Podle Homoly se přímo nabízelo vyrábět z nového materiálu jednorázové rozložitelné nádobí jako příbory, kelímky nebo brčka, které by tolik nezatěžovalo životní prostředí. Založil proto firmu Refork. Dnes s ní vyrobí milion kusů jednorázového nádobí měsíčně, dostal se do velkoobchodů v Česku i zahraničí i do sítě veganských bister Forky’s, vše otestoval třeba v pražské gastrozóně Manifesto a teď se plánuje spojit i s řetězci rychlého občerstvení. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.