Z použitého fritovacího oleje dokážou bakterie vytvořit látku, která se dá použít v opalovacích krémech. Nebo v mýdle, kde funguje jako plnivo, a nahradí tak mikroplasty. Unikátní biotechnologie pro přeměnu odpadů pomohla české společnosti Nafigate dostat se do mezinárodních vědeckých projektů EU. V rámci evropského programu Horizont 2020 Nafigate s dalšími firmami a institucemi zkoumá, jak s odpady naložit. A postaví kvůli tomu v Ostravě výzkumné centrum za 70 milionů korun. 

„Budeme ověřovat, co se dá vyrobit například z kávové sedliny. Hodláme vymýšlet pro města a obce řešení na míru v tom, jak nakládat s bioodpady. A chceme vyvíjet nové obalové materiály,“ říká v rozhovoru pro HN Lenka Mynářová, spolumajitelka a šéfka Nafigate.

Na obalech bude firma spolupracovat například s britským koncernem Unilever, výrobky z kávové sedliny řeší s českou sítí restaurací Ambiente. Mynářová říká, že díky pandemii si firma uvědomila, že nejlepší je mít primární výrobu v Česku.

Dříve měla Nafigate partnery v Číně, v roce 2019 však z této země odešla. „Byla to drsná zkušenost, naši čínští partneři začali mizet,“ popisuje Mynářová.

HN: V Ostravě plánujete do roka a půl postavit výzkumné a vývojové centrum Hydal Research and Development pro zkoumání odpadů. Co tam budete dělat?

Centrum budujeme pro tři strategické projekty Horizont 2020, což je největší a nejprestižnější výzkumný a inovační program Evropské unie, jehož jsme součástí. Tyto projekty mají společného jmenovatele a to je využití bioodpadů. Je to velmi komplikované téma. V Česku využíváme bioodpady pro kompostárny nebo pro výrobu bioplynu, ale stále jich velké procento končí na skládkách. Evropa naopak chce, aby se využily pro produkty s vysokou přidanou hodnotou. A to vyžaduje výzkum a vývoj. Na projektech spolupracujeme v konsorciu, kde je spolu s námi dalších 18 firem a institucí z celé Evropy, včetně brněnského VUT či společnosti Unilever. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.