Už za čtyři měsíce bude muset opustit svůj post předseda Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec. Šéfovi jedné z nejvyšších soudních instancí bylo v červenci 70 let, což je pro soudce hranice, kdy musí odejít do důchodu. Stále přitom není jasné, kdo jej nahradí v čele instituce, která v poslední instanci řeší žaloby na rozhodnutí úřadů. 

O tom, kdo na Mazancovo místo nastoupí, chce proto ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) jednat s prezidentem Milošem Zemanem, jenž nástupce musí vybrat. „V sobotu je v Lánech jednání o rozpočtu na příští rok a tam bych to chtěla nakousnout,“ řekla HN Benešová, která už má svého favorita a chce ho i navrhnout Zemanovi. „Ani ho nenaznačím, mohl by to být polibek smrti,“ uvedla s tím, že Mazanec má dva kandidáty a ona jednoho.

Ač jeho jméno odmítá říct, měl by jím údajně být podle informací HN dvaapadesátiletý Filip Dienstbier, bratranec známého politika ČSSD Jiřího Dienstbiera. Právě na něm se s dosluhujícím předsedou shodla. Druhým Mazancovým favoritem je podle zdrojů HN ze soudu jeho současná zástupkyně Barbara Pořízková. S oběma potenciálními kandidáty se již Benešová sešla počátkem července.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se