Zní to jako šarlatánství, ale covid-19 by mohlo jít poznat i z pouhého kašlání do telefonu. Stačí, když se k němu připojí technologie, která umí rozpoznávat řeč a s ní i druhy kašle. Do Brna se v pondělí sjely stovky takzvaných řečařů – odborníků, kteří učí stroje rozluštit lidskou řeč. A právě rozpoznání covidu je jednou z téměř tisícovky prací, jež budou prezentované na mezinárodní týdenní konferenci Interspeech 2021. Řečové programy už dnes běžně používají chytré telefony, ale i tajné služby.

„Zatímco před pandemií jsme analyzovali různé formy kašle kvůli diagnostice chronických plicních chorob, tuberkulózy či astmatu, poslední dva roky jsme se zaměřili na zvukové projevy koronaviru,“ uvádí stručně indický expert Sriram Ganapathy. Cílem jeho práce je ušetřit finance na testování a urychlit diagnostiku. Publikum se svou studií seznámí během své prezentace v úterý odpoledne. 

„Je to expert ve svém oboru, myslím si, že by do světa nepustil nějakou koninu,“ říká jeden z hlavních organizátorů konference Jan Černocký z Fakulty informačních technologií VUT. Sám je ale zvědavý, co bude Ganapathy prezentovat a v jakých situacích počítačové řečové programy použil.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se