Výzkumníci z Česka se účastní přelomového projektu vývoje nového jaderného reaktoru, v němž se atomy neštěpí, ale slučují. S jadernou fúzí experimentují už od 70. let a svá zařízení neustále zlepšují. Díky tomu v Praze vznikne jeden z nejlepších experimentálních reaktorů tohoto druhu na světě. Nahradí ten současný, který se v pátek 20. srpna jako Slunce rozžhavil naposledy. Teploty v něm přitom byly násobně vyšší než na povrchu této hvězdy.

Takzvaná termojaderná fúze je možným zdrojem prakticky nevyčerpatelné energie budoucnosti. Navíc bez radioaktivního odpadu, který při ní – na rozdíl od jaderného štěpení používaného v současných jaderných elektrárnách – nevzniká. A také téměř bez emisí. Obrovskou výhodou je i jejich bezpečnost. Nemůže v nich dojít k žádné řetězové reakci, kdykoliv je lze zastavit.

Lidstvo v termojadernou fúzi věří natolik, že se z ní stal jeden z nejambicióznějších energetických světových projektů. Ve Francii se nyní staví megalomanský projekt ITER, doposud největší fúzní reaktor, na němž se podílí 35 zemí světa včetně Česka. Hotový má být v roce 2025 a celkové náklady na jeho výstavbu se očekávají ve výši přibližně 18 miliard eur.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se