Když premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil v červenci letošního roku státního těžaře OKD na Karvinsku, nezapomněl se pochválit. „Mé tehdejší rozhodnutí jako ministra financí, že jsme počátkem roku 2017 do OKD vstoupili, podnik koupili a zachránili ho, bylo jednoznačně správné. Bylo to riziko, které se vyplatilo,“ chlubil se premiér.

Realita je však jiná. Premiér sice říká, že firma odvádí miliardy korun ročně na odvodech. Zapomněl ale zmínit, že jediný český těžař černého uhlí jen loni ztrojnásobil svou ztrátu, zavírá jednu šachtu za druhou a připravuje se na úplný konec těžby do konce příštího roku.

Přesto by mohlo být všechno zase jinak. Díky růstu cen uhlí na trhu je podle informací HN na stole opět prodloužení těžby na posledním Dole ČSM. „Ukazuje se, že se ekonomická situace výrazně zlepšila, i díky rostoucím cenám uhlí. Při návštěvě pana premiéra se tak jednalo o možnosti prodloužit těžbu především koksovatelného uhlí,“ uvedl pro HN hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se