Zatímco Afghánistán opustili poslední američtí vojáci a svět se snaží pochopit, kam se země bude ubírat, v Česku vystupuje jako znalec poměrů podnikatel Fawad Nadri. Z Afghánistánu pochází a zastupuje sdružení, která mají zaštiťovat vzájemný obchod. V Česku žije dlouho, znají ho politici i soukromé firmy, pověst mu kazí dluhy, které zůstaly za jednou z jeho obchodních komor. Dluží mimo jiné zbrojařské firmě Imex, jejíž muniční sklady vybuchly v roce 2014 ve Vrběticích. Novou obchodní komoru spoluzaložil s předsedou SPD Tomiem Okamurou.
První komora vznikla v roce 2005 pod názvem Česko-afghánská smíšená obchodní komora. Podle centrální evidence exekucí po ní v osmi řízeních vymáhají věřitelé miliony korun, některé už více než deset let. Nemá ale žádný majetek, na bankovním účtu má nulu a v sídle, jež uvádí v obchodním rejstříku, se k ní nikdo nezná.
Více než dva miliony dluží také zbrojařské firmě Imex, což potvrzuje její právník i Nadri. Podle českých úřadů vrbětické zbrojní sklady Imexu v roce 2014 vyhodili do povětří agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Uskladněné zbraně podle policie měly putovat na Ukrajinu. Majitele Imexu policie vyslýchala kvůli podezření, že ruské agenty do uzavřeného areálu dostal.
V roce 1991 ukončil studium na České zemědělské univerzitě v Praze, kde dosud žije. Narodil se v Afghánistánu.
V roce 2005 založil Česko-afghánskou smíšenou obchodní komoru. Ta podle něj pozastavila činnost v roce 2011, formálně ale funguje dodnes.
Kromě Nadriho v komoře působila i Alexandra Rudyšarová. Ta v roce 2013 neúspěšně kandidovala do parlamentu za Zemanovce. Blízko má i ke komunistům.
Nadri se v médiích profiluje jako obdivovatel prezidenta Miloše Zemana.
V roce 2020 spoluzaložil Nadri Česko-slovensko-afghánskou obchodní komoru, jejímž čestným prezidentem je Tomio Okamura (SPD).
Jejími partnery jsou česká ministerstva zahraničí nebo průmyslu a obchodu. Komoru podporuje společnost Variel, kterou ovládá spolumajitel Fio Banky Petr Marsa, nebo zbrojařská firma Excalibur International patřící rodině Strnadů.
S pomocí Nadriho komory chtěl ale Imex udělat jiný obchod – zhruba před 13 lety plánoval vyvézt tisíce pistolí a munici do Afghánistánu. Dle Imexu Nadri dostal ve třech splátkách dva miliony korun jako zálohu za to, že o tom tehdejší afghánskou vládu přesvědčí. Pak ale obchod s blízkovýchodní zemí neschválila česká vláda, která vývozy zbraní povoluje.
„Přes opakované požadavky komora zálohu nevrátila ani nepředložila vyúčtování, za co peníze utratila. Soud proto rozhodl o uvalení exekuce. Exekutor ale nic nevymohl, protože komora nemá žádný majetek,“ uvedl právník Imexu Radek Ondruš.
Nadri: Žádné provize jsem nebral
Další téměř milion korun, který den za dnem narůstá o poplatky, dluží Nadriho organizace České republice za akci v Senátu v červnu 2005. Hlavní hvězdou byl tehdejší afghánský premiér Hedayat Amin Arsala, po něm řečnil i v té době místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL).
Skončilo to ale opět soudem. Obvodní soud pro Prahu 1 uložil komoře zaplatit Senátu 898 tisíc korun za využití jeho sídla. Komora ale zaplatila jen malou část dluhu. „K vymožení 809 tisíc korun běží exekuční řízení,“ potvrdila mluvčí Senátu Sue Nguyenová.
Nadri podle svého vyjádření za žádný z dluhů nenese odpovědnost. „Senát sám pozval afghánské představitele, my jsme se o ně pouze starali. Potom po nás začali vymáhat peníze, i když jsme se na ničem takovém nedohodli,“ sdělil redakcím HN a Aktuálně.cz. Vyloučil také, že by bral provize či peníze za služby. „Žádné provize jsem nebral. Neměl jsem ani přístupová práva na bankovní účet komory,“ odmítl s tím, že za dluhy může bývalý kolega z komory. To se týká i Imexu.
„Veškeré podrobnosti smlouvy, včetně částek, sjednával s majiteli Imexu výlučně pan Nadri,“ odmítl jeho tvrzení advokát firmy Ondruš. Jeho verzi podporují i stanovy komory, podle kterých za ni jedná a zároveň ji zastupuje prezident – kterým je dodnes Nadri.
Okamura: Odmítl jsem z toho cokoliv mít
Vydobýt částku bez toho, že by ji prezident komory dobrovolně uhradil, přitom takřka nejde. Smíšené komory, kterých jsou v Česku desítky, existují podle zákona z roku 1980, jímž komunistický režim řešil vztahy se zahraničím. Nemohou tak například zkrachovat.
Loni v listopadu Nadri spoluzaložil komoru novou. Tentokrát se jmenuje Česko-slovensko-afghánská obchodní komora. Nadri je viceprezidentem, čestným prezidentem je předseda SPD Tomio Okamura, který jinak vystupuje proti šíření islámu do Česka. Islám je oficiálním náboženstvím Afghánistánu.
Na otázku, co říká na zadluženost původní Nadriho afghánsko-české obchodní komory, Okamura odpověděl, že si informace musí ověřit. „Nic o tom nevím, pana Nadriho se na to zeptám. Obecně ale můžu říct, že pokud někdo někomu dluží a ty dluhy jsou oprávněné, měl by to zaplatit,“ řekl redakcím Okamura.
Tvrdí také, že novou obchodní komoru založil sám. „Pan Nadri je Afghánec, který tady dlouho žije, má kontakty na afghánskou stranu, kde jsme připravovali rozvojové projekty na stabilizaci země,“ uvedl Okamura a na otázku, odkud se znají, odpověděl: „Je kamarád některého mého přítele z bojových umění.“ Nadri ale trvá na tom, že komora je jeho dílo, do kterého Okamuru přizval kvůli politické záštitě.
Také Okamura popírá, že by z činnosti komory bral provize. „Odmítl jsem mít cokoliv. Jestli si pan Nadri něco bere, ať bere, to je jeho věc,“ uvedl. „Jsem pouze čestným předsedou, nemám ani podpisová práva, chtěl jsem to jen politicky zaštítit,“ dodal politik, který tak zmírnil své původní tvrzení, že v komoře hraje hlavní roli.
Loni v únoru se oba muži chystali do Afghánistánu s parlamentní delegací domlouvat mimo jiné zbrojní obchody. Cesta se ale kvůli pandemii koronaviru neuskutečnila. Už předtím Okamura založil a stal se předsedou Meziparlamentní skupiny ČR–Afghánistán.
Záštita od premiéra a dvou ministrů
Letos v červnu komora v Praze zorganizovala Česko-Slovensko-Afghánské obchodní fórum. Akci předsedali Nadri s Okamurou. Přestože Nadriho první komora dluží českému státu miliony, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) jeho druhé komoře připravili cestu k nejvyšším představitelům tehdejší afghánské vlády.
Na pozvání českých ministrů dorazila delegace vedená afghánským ministrem průmyslu a obchodu a ministrem nerostných zdrojů a ropného průmyslu. Za přítomnosti Okamury a Nadriho je přijal i premiér Andrej Babiš (ANO).
Ten na dotazy redakcí nereagoval. Havlíček napsal, že ministerstvo poskytuje svoje prostory pro podobné akce pravidelně. „Komoru tam reprezentoval její předseda Okamura,“ uvedl Havlíček s tím, že o Nadriho roli nic neví. V podobném duchu se vyjádřil i Kulhánek, podle něj šlo o běžnou akci. „Před zahájením návštěvy afghánské delegace mi nebyly známé informace a důvody, proč bych měl odmítnout pozvání na konferenci obchodních vztahů. Takových fór se účastním pravidelně,“ napsal redakcím ministr.
Výsledkem návštěvy bylo memorandum o spolupráci. „Nová kapitola ekonomické a obchodně investiční spolupráce mezi Afghánistánem a afghánsko-českou komorou začíná,“ napsalo později v tiskové zprávě ministerstvo průmyslu blízkovýchodní země.
Řada firem, ve kterých Nadri působil či je spoluvlastnil, skončila v likvidaci.
Desetiprocentní podíl má ve společnosti Žito 44 zpěváka Daniela Landy. Firma skončila s dluhy přes 15 milionů korun, největším věřitelem je dle insolvenčního rejstříku miliardář Karel Janeček.
V likvidaci skončila i další Nadriho a Landova společnost – Landa Production.
Nadri spoluovládá i firmu Nogup agency, jež produkovala muzikály nebo filmy jako Lída Baarová, Bony a klid 2 nebo Babovřesky. Skončila s milionovými dluhy.
Do řízení se přihlásil i bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) s tím, že mu společnost dluží zhruba 300 tisíc korun za nájem.
Nadri redakcím řekl, že za dluhy nenese žádnou odpovědnost.
S nově získaným mandátem pak Nadri v květnu, ještě před ovládnutím země Tálibánem, vyrazil na obchodní jednání do Kábulu. Tvrdí, že dojednával zakázky za stamiliony korun. K největším měly podle něj patřit opravy vrtulníků či dodávky munice zbrojařskou firmou Excalibur International ze skupiny Czechoslovak Group, která patří rodině Strnadů.
S Afghánci jednala letos také firma Variel, u které je Nadri obchodním zástupcem. Do země chtěla vyvážet obytné kontejnery a strážní věže. Firmu ovládá spolumajitel Fio Banky Petr Marsa, podle dřívějšího zjištění HN ji detektivové stíhají za dotační podvod 290 milionů korun.
Nadace s Okamurovým ideologem
S Okamurou pojí Nadriho i další projekt – Nadační fond pro pomoc afghánskému lidu, založený letos v únoru. Jeho místopředsedou je Okamurův přítel Jaroslav Novák Večerníček, označovaný za Okamurova ideologa. Fond má sídlo v obci u Brna, v domě, kde Novák žije.
V srpnu Nadri s Okamurou organizovali akci před pákinstánskou ambasádou, kde protestovali proti pákistánské podpoře Tálibánu.
„Afghánistán je pro mnoho z nás velmi vzdálená země, ale pro Čechy a Moraváky je vzdálená jen zeměpisně, jelikož naše srdce jsou historicky u sebe. Mnoho Afghánců v bývalém Československu studovalo,“ psal Okamura na Facebooku. Za příklad uvedl právě Nadriho.
V posledních týdnech ale Okamura svůj postoj k Afgháncům mění, poté, co se začala řešit otázka přesunu afghánských tlumočníků a dalších spolupracovníků českých vojáků. V zemi ovládnuté radikálním Tálibánem jim hrozí pronásledování nebo smrt. Na rozdíl od Nadriho je Okamura přijmout odmítl. „Ať si pan Nadri říká, co chce. Já říkám: do Česka migrant jen přes mou mrtvolu,“ okomentoval názorový rozkol Okamura.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist