Energetický Tálibán dobývá Evropu rychleji, než se čekalo. Podobně jako se vojenští analytici mýlili v rychlosti, s jakou islamisté obsadí Afghánistán, mýlí se i předpovědi jejich energetických kolegů o tom, s jakou rychlostí poroste cena elektřiny v Evropě. Na vině je především rostoucí cena emisních povolenek a podcenění investic do obnovitelných zdrojů. A jak ukazuje třeba Španělsko, sociální a politické dopady rychlého růstu ceny elektřiny bude nyní něco, z čeho budou mít politici poměrně zásadní bolehlav.

Tak například v březnu think-tank BloombergNEF odhadoval, že cena povolenek oxidu uhličitého dosáhne šedesáti eur za tunu v roce 2024. Teď říkají, že jen do konce letošního roku to bude 65 eur. „Nikdo mi nemůže říct, že takový růst předvídal. Nikdo,“ tvrdil mi do očí šéf jedné velké polské energetické firmy na Ekonomickém fóru v Karpaczi minulý týden. „Nemůžeme se dostat do situace, kdy elektřina bude luxusní zboží, které nebude dostupné pro všechny,“ dodal.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Marek Konečný 14.09.2021 11:10
Pane Ehl, jak si prosím představujete realistický scénář energetické transformace? Tak, jak ho například předkládá IEA v dokumentu "Net Zero by 2050 A Roadmap for the Global Energy Sector"? Mimochodem, v tom dokumentu pan turecký ředitel IEA obhajuje obsazení Kypru tureckou armádou. Počtěte si v sekci "Country Notes". Budete všechny ty nesmysly z těch dokumentů vysvětlovat občanům ČR? Budete obhajovat zákaz vytápění budov nad 19-20 stupňů? Budete srozumitelně vysvětlovat, že máme přestat jezdit auty, máme mít elektriku na příděl, že si důchodci na vesnicích nezatopí v kotlích, že si povinně budeme rekonstruovat budovy na pasivní, že si budeme povinně instalovat tepelná čerpadla atp? Nezávidím vám to. Ne, nejsou to hoaxy, pořádně si to přečtěte a referujte. Referujte pravdivě a úplně. Referujte o všech připravovaných zákazech, referujte o všech připravovaných daních, referujte o připravovanám dramatickém zdražení energií. Řekněte lidem, co je čeká. Naplno. Nebojte se. Jste přece analytik, takže máte v malíčku všechny myšlenky elit popsané v příslušných dokumentech. Udělejte analýzu co to bude znamenat pro úplně běžného občana. Ne, fakt nemyslím pražáka. Vy si tedy představujete, že lidé přesednou na bicykly, přestanou létat na dovolené, hezky se uskromní a vzdají se svého komfortu, v klidu se smíří s čím dál častějším přerušením dodávky elektriky a v klidu si nechají líbit další absurdity vymšlené v hlavách, v tryskáčích létajících, naegovaných jedinců? Good luck. Doporučil bych vám být na správné straně barikády, až se ta vlna hněvu zvedne. Počítám, že to bude fičák.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru