Okolo pěti stovek obchodních zástupců nahánělo pro českou společnost Growing Way Ondřeje Janaty klienty, aby jí svěřili peníze pro investování na burzách. Jen za osm měsíců letošního roku dokázali tisíce lidí přesvědčit, aby Janatovi svěřili přes jednu miliardu korun. Objem svěřených prostředků se tak zvýšil zhruba ze 420 milionů ke konci roku na 1,6 miliardy korun.

Policie nyní obvinila Janatu z miliardového podvodu, jehož se měl dopustit vůči čtyřem tisícům drobných investorů. Podle policistů vytvořil takzvané Ponziho schéma, které je v Česku známé jako letadlo. Zisky vznikají fiktivně a výnosy z investic jsou vypláceny investorům z vkladů nových klientů. Místo investic používal Janata, který je stíhaný na svobodě, peníze lidí na půjčky příbuzným nebo utrácel za dům. 

K obřím penězům Janatovi pomohl právě systém prodejců, jejichž motivace shánět peníze byla nadprůměrně vysoká. Zástupci dostávali půl procenta měsíčně ze svěřené částky, což za rok dělá šest procent. „Jedná se o vysoký nadstandard, a možná právě proto se počet obchodních zástupců na současném trhu práce pohyboval až ve vyšších stovkách. V posledních měsících při narůstajícím tlaku na výběry vkladů ze strany investorů se tato odměna zvýšila až na deset procent ročně!“ zdůrazňuje obchodní ředitel makléřské společnosti Cyrrus Jakub Trubač. Jak dodává, v té chvíli muselo být prodejcům Growing Way jasné, že „něco zapáchá“. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.