Okolo pěti stovek obchodních zástupců nahánělo pro českou společnost Growing Way Ondřeje Janaty klienty, aby jí svěřili peníze pro investování na burzách. Jen za osm měsíců letošního roku dokázali tisíce lidí přesvědčit, aby Janatovi svěřili přes jednu miliardu korun. Objem svěřených prostředků se tak zvýšil zhruba ze 420 milionů ke konci roku na 1,6 miliardy korun.

Policie nyní obvinila Janatu z miliardového podvodu, jehož se měl dopustit vůči čtyřem tisícům drobných investorů. Podle policistů vytvořil takzvané Ponziho schéma, které je v Česku známé jako letadlo. Zisky vznikají fiktivně a výnosy z investic jsou vypláceny investorům z vkladů nových klientů. Místo investic používal Janata, který je stíhaný na svobodě, peníze lidí na půjčky příbuzným nebo utrácel za dům. 

K obřím penězům Janatovi pomohl právě systém prodejců, jejichž motivace shánět peníze byla nadprůměrně vysoká. Zástupci dostávali půl procenta měsíčně ze svěřené částky, což za rok dělá šest procent. „Jedná se o vysoký nadstandard, a možná právě proto se počet obchodních zástupců na současném trhu práce pohyboval až ve vyšších stovkách. V posledních měsících při narůstajícím tlaku na výběry vkladů ze strany investorů se tato odměna zvýšila až na deset procent ročně!“ zdůrazňuje obchodní ředitel makléřské společnosti Cyrrus Jakub Trubač. Jak dodává, v té chvíli muselo být prodejcům Growing Way jasné, že „něco zapáchá“. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se