Tuzemská investiční skupina RSBC, která spravuje majetek rodiny Schönfeldů, kupuje administrativní budovu v pražské Michli. V té sídlí centrála energetické společnosti ČEZ. Na straně prodávajících je realitní CPI Property Group (CPIPG) třetího nejbohatšího Čecha Radovana Vítka. 

Holding RSBC koupí budovy sousedící s komplexem BB centra rozšíří své portfolio téměř o 16 tisíc metrů čtverečních kancelářských prostor a 328 parkovacích míst. „Mezi hlavní argumenty, jež usnadnily naše rozhodování, patří tradičně vysoká obsazenost lokalit Pankrác a Budějovická, dobrá individuální i hromadná dopravní dostupnost a významní stabilní nájemníci s dlouhodobými kontrakty,“ uvedl pro HN Robert Schönfeld, generální ředitel RSBC Holding.

Budova, jejímž developerem byl Radim Passer a do CPIPG doputovala přes padlé Orco, je jednou ze tří sousedících nemovitostí, kde ČEZ sídlí. Zbylé dvě budovy vlastní sám ČEZ. Podle RSBC byla dohoda o koupi podepsána tento týden a obchod bude vypořádán na počátku příštího roku. Vítkova skupina vzhledem ke svým akciím obchodovaným na burze probíhající transakce nekomentuje. Oznámena nebyla zatím ani cena, vzhledem k poloze a velikosti objektu to ale budou vyšší desítky milionů eur. 

Pro RSBC, která aktuálně spravuje nemovitosti o rozloze 68 tisíc metrů čtverečních v tržní hodnotě přes dvě miliardy korun, tak půjde o významné navýšení realitního portfolia. Radovanu Vítkovi, jenž prodává velmi výjimečně, se zase hotovost na počátku příštího roku může hodit na další expanzi a také vylepší výsledovku. Ceny realit v Česku jsou vysoko, výnosy klesají a vzhledem ke svému širokému záběru může najít pro volné peníze vyšší zhodnocení jinde. 

RSBC vznikla v roce 1998 jako správce restituovaného majetku šlechtické rodiny Schönfeldů. Dnes ovládá také například brněnské Platinium. Kromě rodinných peněz využívá k financování růstu spoluinvestorů, bankovních úvěrů i dluhopisů. Vedle realit má ještě private equity investice. Ve strojírenství a průmyslu třeba slovinskou firmu Arex, která dodává obrannému průmyslu, nebo společnost Bauer Technics, projektující řešení pro živočišnou výrobu. Mimo jiné vlastnila také slovinské vinařství Zlati Grič.

„Naše rodina byla hodně silná před Bílou horou, potom byla odsunuta za odpor proti císaři. Vlastně se z nich stali malí chalupníci. V průběhu staletí ale opět povstali,“ vzpomíná Robert Schönfeld na rodinnou historii. Sám začal podnikat spíše kvůli okolnostem, kdy se jako jediný syn musel začít starat o vrácený rodinný majetek. 

Při dojednávání obchodu ohledně prodeje budovy ČEZ proti němu seděl Radovan Vítek, vládce skupiny CPIPG. Ta má sídlo v Lucembursku a její akcie jsou obchodované na frankfurtské burze. Vlastní nemovitosti v Česku, Maďarsku, Polsku, na Slovensku, v Chorvatsku, Švýcarsku, Francii, Rumunsku, Rusku a Británii. Vítek vlastní v CPI Property Group 87,8 procenta. Podle časopisu Forbes je jedním z osmi českých dolarových miliardářů.