V pondělí 20. září se otevře registrace k očkování třetí dávkou proti nemoci covid-19. Už nyní se mohou očkovat lidé s velmi oslabenou imunitou, například po transplantacích či HIV. Třetí dávka pak bude určena všem, komu uplynulo osm měsíců od původního očkování. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha má smysl pro ty, kteří neprodělali nemoc covid-19 a jsou chráněni pouze vakcínou. Očkování třetí dávkou má být zcela dobrovolné. Jako ostatně všechna před tím.

Přeočkování vzbuzuje víc otázek, než jsou odborné skupiny i resort zdravotnictví s to aktuálně odpovědět. A to jak zdravotních, kde se na odpovědích nedokážou shodnout ani lékaři z oboru, tak i čistě praktických, které záleží na politických rozhodnutích a které nejvíc ovlivňují životy všech.

Když začneme zcela pragmaticky: jestliže ministerstvo aktuálně nabízí třetí dávku osm měsíců po skončení očkování, znamená to, že bude automaticky počítat s tím, že buď hned, nebo o pár měsíců později (až bude mít pocit, že se většina mohla přeočkovat třetí dávkou) bude tato „dobrovolná“ dávka povinná pro návštěvu kultury či posiloven a restaurací?

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se