Sice máme v Česku asi nejpřísnější pravidla na světě, nejlepší lesy však nepřinesla. Je o tom přesvědčen Jiří Svoboda, nově zvolený předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů. Nyní vzniká koncepce státní lesnické politiky do roku 2035, na níž se mají podílet i experti z jeho sdružení. Jejich snahou je prosadit mimo jiné vznik nového ministerstva pro lesy a uvolnění současných zákonů. „Svázanost majitelů lesa je také příčinou jejich pomalé reakce na změny klimatu,“ míní Svoboda, který je též ředitelem Lesního družstva obcí se sídlem v Přibyslavi.

HN: Považujete přísný zákon skutečně za hlavní důvod, proč jsou u nás lesy kvůli kůrovcové kalamitě v horším stavu než u sousedů?

Do jisté míry ano. Všechny rozhodovací procesy byly příliš komplikované a vůle vlastníka, který by uměl zasáhnout pružněji, byla svázaná. Například tím, jaká může být maximální velikost paseky, co na ní musí vzniknout, do jakého data, jaká musí být skladba dřevin – tohle okolní země nestanovují. My tady stále navazujeme na totalitní základy lesního zákona, který byl zaměřen na produkci a svobodnou vůli hospodáře zpochybňoval.

HN: Slovensko, Polsko, Maďarsko a část Německa ale také prošly totalitou.

Ano, Slovensko je na tom podobně, v Polsku je výrazně přes 90 procent lesa v rukou státu, takže to s námi nesnese srovnání a Maďarsko je oproti nám lesnicky celkem nevýznamná země. Měli bychom se srovnávat s Rakouskem, Bavorskem, možná Slovinskem. A tam mají významně liberálnější prostředí a kvalita lesa je srovnatelná nebo lepší než u nás.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.