Přelomová léčba rakoviny je zase o něco blíž. Tým vědců, který stojí za vývojem očkovací látky firmy AstraZeneca proti covidu-19 společně s vědci z Oxfordské univerzity, pokročil ve vývoji protinádorové terapeutické vakcíny. Ta by měla umět zmenšit tumor těm, kteří už rakovinou onemocněli. Slibné výsledky ukázaly nedávno ukončené testy na myších. 

Vakcína vědců z oxfordského Jennerova institutu a mezinárodního Ludwigova institutu pro výzkum rakoviny je dvoudávková a využívá technologie, které pomohly na svět i vakcíně proti koronaviru, uvedli vědci ve studii zveřejněné v časopise Journal for ImmunoTherapy of Cancer. Letos se má vakcína začít testovat na lidech.

Do studie bude nejprve zařazeno osmdesát pacientů s pomalu vyvíjejícím se karcinomem plic. Studie na myších potvrdily, že po podání vakcíny společně s imunotarepií se zmenšila velikost nádoru a zároveň se testovaným myším prodloužila délka života. Bylo prokázáno, že vakcína proti rakovině zvyšuje hladiny protinádorových T buněk ničících nádory a zlepšuje účinnost imunoterapické léčby rakoviny. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se