Dvacet let po 11. září může měsíc září opět sehrát rozhodující roli pro budoucnost Západu. Dramatické okolnosti stažení z Afghánistánu symbolicky označují konec éry, v níž se Evropa mohla spolehnout na Spojené státy. A v Německu se tento měsíc konají volby, které po šestnácti letech kancléřství Angely Merkelové zřejmě otevřou novou kapitolu německé a evropské politiky. Otázka, zda a jak může Berlín pomoci EU najít cestu ve stále nebezpečnějším labyrintu světové politiky, nebyla nikdy tak aktuální.

Nový průzkum uskutečněný Evropskou radou pro zahraniční vztahy (ECFR) ve dvanácti členských státech EU totiž ukazuje, že Evropané mají tendenci vnímat Německo jako integrující sílu a důvěryhodnou proevropskou mocnost. Merkelismus, styl politiky založený na obratném vyvažování různých zájmů s cílem nalézt kompromisy, které uspokojí všechny zúčastněné strany, se zdá být úspěšný. A na hypotetickou otázku, koho by volili jako „prezidenta EU“, kdyby měli na výběr mezi Merkelovou a francouzským Emmanuelem Macronem, se ve všech zemích (včetně Francie) výrazná většina respondentů přiklání k německé kancléřce.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.