Holé budovy bez střech a oken, plné pomačkaných plechových konstrukcí, střídají zničené stroje a hromádky stavební suti, pokácených stromů i plastového odpadu z polí. I čtvrt roku po tornádu, které se prohnalo obcemi na Břeclavsku a Hodonínsku a vyžádalo si šest životů, je v zemědělském podniku Agromoravia znát jeho ničivá síla. Živel se připomněl i před pár dny, kdy se pod tíhou sklizené kukuřice zbortila silážní jáma s narušenou statikou. 

V pětihektarovém areálu na okraji Moravské Nové Vsi tornádo nic neušetřilo. Agromoravia, patřící kojetínské společnosti Chemagra, která v Česku vlastní sedm farem a její obrat loni přesáhl miliardu korun, je zřejmě nejvíce postiženým zemědělským podnikem v oblasti. Pochmurnou atmosféru tam podtrhuje nastupující podzim a skřípání rozbitých dveří v budově, kde se přes třicet let zpracovávala sladká kukuřice.

„Linka byla jediná v Česku, šest z osmi strojů je původní americká technologie. Teď je kompletně zničená,“ ukazuje ředitel firmy Vladimír Mazuch na zdemolované unikátní zařízení. Z objektu se zřejmě stane sklad pro stroje. Linku kvůli současným přísnějším požadavkům obnovovat neplánují. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.