Holé budovy bez střech a oken, plné pomačkaných plechových konstrukcí, střídají zničené stroje a hromádky stavební suti, pokácených stromů i plastového odpadu z polí. I čtvrt roku po tornádu, které se prohnalo obcemi na Břeclavsku a Hodonínsku a vyžádalo si šest životů, je v zemědělském podniku Agromoravia znát jeho ničivá síla. Živel se připomněl i před pár dny, kdy se pod tíhou sklizené kukuřice zbortila silážní jáma s narušenou statikou. 

V pětihektarovém areálu na okraji Moravské Nové Vsi tornádo nic neušetřilo. Agromoravia, patřící kojetínské společnosti Chemagra, která v Česku vlastní sedm farem a její obrat loni přesáhl miliardu korun, je zřejmě nejvíce postiženým zemědělským podnikem v oblasti. Pochmurnou atmosféru tam podtrhuje nastupující podzim a skřípání rozbitých dveří v budově, kde se přes třicet let zpracovávala sladká kukuřice.

„Linka byla jediná v Česku, šest z osmi strojů je původní americká technologie. Teď je kompletně zničená,“ ukazuje ředitel firmy Vladimír Mazuch na zdemolované unikátní zařízení. Z objektu se zřejmě stane sklad pro stroje. Linku kvůli současným přísnějším požadavkům obnovovat neplánují. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se