Americký technologický obr Amazon staví svůj druhý sklad v Česku. Bude v Kojetíně na Olomoucku necelých 10 kilometrů od Kroměříže. Provoz zahájí v roce 2023. Vedle asi dvou tisíc lidí budou v centru pracovat i tisíce robotů, kteří mají podle generálního ředitele tuzemské pobočky Michala Šmída zaměstnancům pomáhat.

„Roboti zrychlí procesy naskladnění a vychystání zboží. Nejrychlejší zakázku budeme schopni odbavit za dvě hodiny od jejího objednání. V distribučním centru v Dobrovízi to jsou teď čtyři hodiny,“ popisuje Šmíd.

V rozhovoru pro HN také vysvětluje, jak firma sleduje výkon zaměstnanců a proč se mu nelíbí jedno z nařízení, které přišlo ze sídla amerického e-shopu. A to, že pracovníci u sebe kvůli koronaviru mohou mít při práci mobil.

HN: Za dva roky byste měli v Kojetíně otevřít nové robotické distribuční centrum. Jak bude fungovat?

Vysvětlil bych to na tom, jak funguje centrum v Dobrovízi a jak se to bude lišit. Od našich dodavatelů nebo z jiných provozů Amazonu přijede na příjem zboží, my ho naskladníme – umisťujeme do regálů a polic. Zaměstnanci při umisťování zboží dají tam, kde je místo – náhodně ho vyberou. Každý z regálů a polic má svou adresu a my v systému přesně evidujeme, na jaké adrese zboží je. Když si zákazník objedná zboží, naše algoritmy na základě toho určí nejrychlejší cestu mezi regály, jak zboží vychystat. Picker, tedy člověk, který zboží vychystává, chodí podle skeneru, jenž mu cestu pro jednotlivé položky objednávky optimalizuje, aby měl co nejkratší vzdálenost a aby se co nejvíce času věnoval vychystání objednávky. Jakmile zboží vychystá, dá jej do přepravek, ty umístí na pás, odkud jedou k zabalení do krabic a tam se vyexpedují k zákazníkovi. Naskladňování a vychystávání zboží se v Dobrovízi dělá manuálně, musí tam být člověk, který vyhledává volné místo pro naskladnění, a člověk, který pro zboží chodí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.