Jde asi o největší insolvenci v Česku od 90. let. Investiční skupině Arca Investments loni došly peníze a nyní se hlásí téměř dva tisíce věřitelů s pohledávkami skoro za 23 miliard korun. Své peníze do riskantních směnek Arcy investovali bohatí jednotlivci, firmy i instituce. A nyní jen doufají, že získají aspoň část svých peněz zpět. 

Pro dvaapadesátiletého insolvenčního správce Leeho Loudu je Arca největším případem kariéry, soupeřit s ní může jen stále probíhající insolvence těžařské firmy OKD. Louda nyní tráví většinu času – a podle svých slov i večery a víkendy – přezkumem téměř pěti tisíc nároků věřitelů, většinou směnek. Každá směnka musí správci projít rukama, aby ověřil, že není falešná nebo že nejde o duplikát.  Směnek je dokonce tolik, že si na ně Městský soud v Praze musel pořídit nový trezor.

Úkol bude o to složitější, že pod Arcu spadalo až 220 společností nejen v Česku a na Slovensku, ale i v daňových rájích jako Malta nebo Kypr. Hlavní část přezkumu musí Louda stihnout do 5. října, kdy se odehraje první schůze věřitelů.

Louda v rozhovoru pro HN naznačuje, co bude cílem reorganizačního plánu, a věří, že ve skupině je stále dost majetku na to, aby z něho ve výsledku bylo možné věřitelům vyplatit několik miliard korun. „Bude třeba, aby plán obstál nejen v Česku, ale i na Slovensku, čili se bude muset nabízet něco, kde je uspokojení nejméně 50 procent,“ říká.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.