Soutok Moravy a Dyje je nejen v Česku, ale i celé střední Evropě výjimečně cennou přírodní oblastí. Takzvaná Moravská Amazonie je propletená sítí říčních meandrů a skýtá úkryt pro řadu vzácných živočichů. V jedné části dosud nechráněných smíšených lužních lesů, kde lze zahlédnout třeba orla mořského, přitom měla letos na podzim vzniknout národní přírodní rezervace (NPR) Lanžhotské pralesy s nejpřísnějším stupněm ochrany. Příští rok potom na jiné části území národní přírodní památka (NPP) Soutok. Proces vyhlášení ochrany území, po kterém roky volají vědci a ochranáři a po Česku ho požaduje i Evropská komise, však bude mít kvůli postoji státního podniku Lesy České republiky a města Lanžhot další zpoždění. Lesy ČR a město podaly proti záměru ministerstva životního prostředí rozklady, které proces minimálně zpozdí, mohou ho ale i zastavit.

Podklady pro negativní stanovisko státního lesního podniku v případě NPP Soutok zpracovávala podle zjištění HN za zvláštních okolností společnost docenta Karla Zlatušky z České zemědělské univerzity. Někteří experti míní, že Zlatuška má odlišnou odbornost, než je na posouzení stupně a vhodnosti ochrany území potřeba.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.