Na soutoku Moravy a Dyje hnízdí orel mořský a lze tu zahlédnout karpatského jelena. Hmyz je zde skoro tak rozmanitý jako v jihoamerických pralesích. Přírodně výjimečně cenná oblast, které se přezdívá Moravská Amazonie, ale i nadále zůstane bez náležité zákonné ochrany. V části smíšených lužních lesů, táhnoucích se od Valtic až ke splynutí největších moravských řek na hranici se Slovenskem, přitom měla letos na podzim vzniknout Národní přírodní rezervace (NPR) Lanžhotské pralesy s nejpřísnějším stupněm ochrany. Příští rok potom na jiné části území Národní přírodní památka (NPP) Soutok, která by byla největší ze systému celkem sedmnácti menších chráněných oblastí.

Ministerstvo životního prostředí se snaží vyhovět vědcům a ochranářům stejně jako požadavku Evropské komise, která Česko tlačí k důslednější ochraně oblasti známé například osamocenými důstojnými torzy staletých dubů. Jenže úřad, který záměr zřídit první ze zmíněných rezervací ohlásil už v říjnu 2019, narazil na odpor lesníků ze státního podniku Lesy České republiky a nyní i města Lanžhot.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.