Premiér Andrej Babiš se ocitl ve vybrané společnosti miliardářů, světových politických vůdců, reprezentantů nadnárodních organizací a prachsprostých zločinců. Ti všichni podle zveřejněných Pandora Papers využívali služeb daňových rájů a možností, které nabízejí. Po únicích s poetickými názvy Lux Leak či Panama Papers je vlastně jediným skutečným překvapením to, že se jméno Andreje Babiše objevilo až teď.  

Neúnavný bojovník proti daňovým únikům – zmiňme například jeho plamenný projev před poslanci v květnu roku 2015, kdy všechny ujistil, že platí daně, aniž by se přiznal k offshorovým strukturám z roku 2009 – evidentně neodolal možnosti na nich ušetřit. Jak se říká, co je doma, to se počítá, a ve srovnání se zbytkem seznamu je vlastně český premiér s konstrukcí na nákup 16 nemovitostí za 400 milionů korun troškař.

Mnohaletá kauza Čapí hnízdo i vyprávění jeho známých či bývalých kolegů o tom, jak kontroluje každý halíř, ovšem dávala tušit, že pro Babiše je „každá korunka dobrá“ a že ví, že „halíře dělají talíře“. Zejména když proudí směrem k premiérovi. Abychom se ale nezapletli do nekonečného množství přísloví jako teta Kateřina v Jirotkově románu Saturnin – proč je vlastně tak zásadní zjištění, že český miliardář, aktuálně ve funkci premiéra, využil daňovou strukturu k zakrytí majetku a snížení daňové zátěže?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Pavla Sklenářová 06.10.2021 10:10
No jo, jenže situaci nezměníte neplacením daní, ale zvolením odpovědných politiků, popř. vlastní kandidaturou a aktivním zapojením do řešení efektivity využívání příjmů z daní.
Marek Konečný 05.10.2021 16:47
Paní Hrstková, od komentátorky HN bych čekal podstatně kvalitnější zdůvodnění proč platit daně. Vaše věta vystřižená z levicových laciných bilboardů "Odklánění daní znamená méně peněz pro sociální politiku, zdravotnictví, školství či infrastrukturu." je plná klišé a faktických nepřesností. Zdravotnictví a značná část sociální politiky se platí z pojištění, velká část infrastruktury se platí z krvavých spotřebních daní. Co třeba rozebrat šílenou neefektivitu státu. Nevadí vám, že se lidé musí skládat tu klukovi na elektrický vozík, tam holce na bionickou ruku, tady matce aby mohla za svoji dcerou do Vídně do nemocnice kam ji odvezli po zranění tornádem. Nebo co třeba mezinárodní rychlík jedoucí do Plzňe po jednokolejce, málem tažený parní lokomotivou, nebo oprava pár kilometrů dálnice trvající 8 let, nebo prakticky neexistující dálnice D6, D3. Jela jste někdy v posledních měsících z Berouna do Prahy vlakem? Slyšela jste o tom, že v Jihlavě jezdí autobusové linky odnikud nikam jenom proto, že na to dostali dotace? Víte o tom, že hlavní hygienička není schopná ze sebe vykoktat kdy a kdo tady vyhlásil pandemický stav? Podívejte se jak si ředitel Institutu Plánování a Rozvoje Prahy stěžuje na státní úředníky, to už je vyloženě crazy. Kam se podíváte, do zcela libovolné oblasti ovádané státem, tam je to katastrofa. Tomu máme platit dobrovolně daně. Promiňte, ale vaše argumenty zní jak z příručky "Jak se rychle stát mladým socdemákem."
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru