Kdyby šli do voleb Piráti sami, měli by ve sněmovně určitě víc poslanců. Na jaře totiž byla jejich koalice se starosty silnější než Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), a proto se pro ANO stali právě Piráti hlavním vyzývatelem. Je o tom přesvědčen ředitel Ústavu empirických výzkumů STEM Martin Buchtík. „Vždycky musíte na souboj vyzvat někoho stejné váhové kategorie, aby to fungovalo. Podívejte se na komunisty, těmi už žádná větší strana v posledních letech také nestrašila,“ říká sociolog.

HN: Co bylo podle vás rozhodující v posledním týdnu před volbami, že nakonec, oproti všem průzkumům včetně vašeho, s více než 27 procenty vyhrála koalice Spolu? 

Předně musím upozornit, že náš průzkum odráží preference voličů v době sběru dat. Nejde tedy o predikce výsledků voleb. Pokud jde o důvody posunu, jedním z nich bylo určitě finále kampaně. Od začátku totiž nešlo jen o získání nerozhodnutých voličů na závěr, ale i o to, znechutit či demobilizovat voliče protistran. Pravděpodobně taková byla právě strategie hnutí ANO, protože když se podíváme na volby v minulosti, tak mělo ANO vždy velmi silnou koncovku. Jenže tentokrát, třeba kvůli Pandora Papers, neproběhlo finále podle jejich plánů. To je zjevné. Další důvod je, že se podařilo koalicím Spolu a PirSTAN naplnit potenciál, jaký od začátku měly. V součtu mají obě koalice kolem 43 procent, což byl i náš horní odhad. V závěru tedy jen došlo k přelití voličů mezi nimi. Což není zase tak překvapivé. Bylo známé, že spousta voličů nechtěla Babiše, ale byli dlouho nerozhodnutí, koho budou volit. Bylo jim to trochu jedno.

HN: Co jim pomohlo se rozhodnout, kam se přikloní? 

Nekonečné množství předvolebních debat a ostrý souboj mezi SPD a ANO na jedné straně a Piráty se starosty na straně druhé.

HN: Tedy zafungoval efekt „když se dva perou, třetí se směje“, a vyhrálo tak Spolu?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.