Pro jihomoravského podnikatele Radima Jančuru a jeho firmu RegioJet znamenala koronavirová krize ránu. Během loňského jara dopravce prodělával i 40 milionů měsíčně. Až od letošního června se podle Jančury RegioJet dostal do mírného zisku.

Firmu ale trápí zvyšující se náklady. Třeba stevardkám dnes platí 30 tisíc hrubého měsíčně, před pandemií to bylo o pět tisíc méně. Očekává se i zvýšení cen energií, které dopravci na železnici platí. „Ceny jízdného budou muset jít nahoru,“ popisuje v rozhovoru pro HN Jančura. A řešit to podle něj budou muset i konkurenční České dráhy.

HN: Jak se do žlutých vlaků a autobusů vracejí cestující?

Teď už pomaleji, pořád jich chybí 15 procent – hlavně takzvaných globálních turistů, a to u všech dálkových dopravců. Chybí tady turisté z USA či Asie. Ti letí do Evropy jednou za život a pak projíždí Evropu a jedou naším vlakem a na ně stále čekáme.

Tlačíme proto na nižší náklady. U autobusů to je jednodušší, škrtnou se spoje. Ale u vlaků škrtnout vagony nestačí. Aby to ekonomicky vycházelo, potřebujeme jezdit s dlouhými vlaky, kde se náklady rozpočtou na více cestujících. Takže to není dobré, i když jsme od června v drobném zisku.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.