V Pirátské straně i ve veřejnosti se objevují pochyby, jestli mají Piráti jít po volebním debaklu do vlády a zda by neměli zůstat raději v opozici. Je to samozřejmě legitimní úvaha, protože  Piráti získali pouhé čtyři mandáty, což je pro ně katastrofa. A lze rozumět i obavě, že by byli mezi ostatními vládními stranami, které je matematicky vzato ani nepotřebují, doslova pátým kolem u vozu. Přesto existují dobré důvody, proč by Piráti do vlády jít měli. A to jak v zájmu vlastním, tak v zájmu celého Česka.    

Předně je nutné říci, že volební debakl si Piráti nezpůsobili sami. Kromě bezprecedentní lživé kampaně Andreje Babiše podporovaného dezinformačními médii, včetně kdovíkde sídlících autorů řetězových mailů, se na jejich porážce podílel hlavně volební systém. Ano, mohlo za to kroužkování. Stačilo, aby každý dvacátý volič koalice Pirátů a starostů dospěl k závěru, že nechce, aby Piráti byli tak dominantní jako na kandidátkách, a bylo hotovo. Vzhledem k tomu, že na posun kohokoli na první místo stačí pět procent kroužků, což nevěděl skoro nikdo, byli Piráti úplně vygumováni. Lze předpokládat, že kdyby voliči PirSTAN tušili, co způsobí, neudělali by to. Piráti zkrátka doplatili na nezamýšlené důsledky chování relativně malé části vlastního voličstva. Stále jsou ale stranou se silnou podporou veřejnosti, pouze tomu neodpovídá počet poslaneckých mandátů. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Alice 13.10.2021 15:26
Ač souhlasím s tím, že Piráti mají jít do vlády, odmítám tvrzení, že voliči PirSTANu nevěděli co činí, stejně jako nesouhlasím s tím, že utrpěli (Piráti) tak výrazné ztráty kvůli výrokům A. Babiše. Piráti ztráceli své dosavadní voliče především z toho důvodu, že se snažili oslovovat všechny skupiny obyvatel místo aby se soustředili na obyvatele kde mají reálnou šanci, že je budou volit. Obyvatelé co je volili dříve byli odrazeni jimi samými. Babiš říkal, co říkal, ale ani k tomu se neuměli postavit, neustále se jen hájili a říkali: "To není pravda, to není pravda." Kdyby stejné úsilí věnovali mluvení o tom co chtějí dělat, namísto nesmyslných obhajob, které voliče ANO stejně nepřesvědčili, mohli na tom být lépe. Působili jako malé děti. Doufám, ale že se z toho poučí a podobnému očerňování se příště dokáží v přímém přenosu zasmát a tím to celé shodit do koše. Když se čistí žumpa, není nutné být celý od hoven.
Katerina Holikova 13.10.2021 09:53
Myslim, ze to, ze lide nerozumi jak funguje krouzkovani je neco, s cim by se melo priste pracovat. Nikde to vlastne nebylo poradne vysvetleno.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru