V Pirátské straně i ve veřejnosti se objevují pochyby, jestli mají Piráti jít po volebním debaklu do vlády a zda by neměli zůstat raději v opozici. Je to samozřejmě legitimní úvaha, protože  Piráti získali pouhé čtyři mandáty, což je pro ně katastrofa. A lze rozumět i obavě, že by byli mezi ostatními vládními stranami, které je matematicky vzato ani nepotřebují, doslova pátým kolem u vozu. Přesto existují dobré důvody, proč by Piráti do vlády jít měli. A to jak v zájmu vlastním, tak v zájmu celého Česka.    

Předně je nutné říci, že volební debakl si Piráti nezpůsobili sami. Kromě bezprecedentní lživé kampaně Andreje Babiše podporovaného dezinformačními médii, včetně kdovíkde sídlících autorů řetězových mailů, se na jejich porážce podílel hlavně volební systém. Ano, mohlo za to kroužkování. Stačilo, aby každý dvacátý volič koalice Pirátů a starostů dospěl k závěru, že nechce, aby Piráti byli tak dominantní jako na kandidátkách, a bylo hotovo. Vzhledem k tomu, že na posun kohokoli na první místo stačí pět procent kroužků, což nevěděl skoro nikdo, byli Piráti úplně vygumováni. Lze předpokládat, že kdyby voliči PirSTAN tušili, co způsobí, neudělali by to. Piráti zkrátka doplatili na nezamýšlené důsledky chování relativně malé části vlastního voličstva. Stále jsou ale stranou se silnou podporou veřejnosti, pouze tomu neodpovídá počet poslaneckých mandátů. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.