Finanční skupina PPF se dohodla na jedné z největších prodejních transakcí za třicet let svého podnikání, díky které získá kolem 50 miliard korun a zhodnotí tak rozdělení operátora O2 před pěti lety. PPF uvedla v tiskové zprávě, že se dohodla se singapurským státním investičním fondem GIC na prodeji 30procentního podílu ve středoevropském provozovateli optických sítí a telekomunikačních stožárů Cetin Group.
Transakci nyní čeká série schvalování u příslušných telekomunikačních a dalších regulačních úřadů na čtyřech různých trzích, kde Cetin podniká. Podle zdrojů HN se prodej tedy uzavře asi až příští rok. PPF napsala, že si ponechá 70procentní většinu a nový, menšinový vlastník v Cetinu získá odpovídající zastoupení v představenstvu. Obě strany se dohodly, že nezveřejní prodejní cenu.
Souběžně s hledáním přímého kupce letos PPF také prozkoumávala variantu prodat podíl v Cetinu přes některou ze zahraničních burz. V únoru agentura Bloomberg napsala, že si firma najala trojici zahraničních bank pro posouzení možností a že si celý Cetin cení minimálně na 6,7 miliardy eur (170 miliard korun). To by podíl Singapurců oceňovalo asi na 50 miliard korun. Nakonec ale PPF dala přednost přímému prodeji před nejistým výsledkem aukce přes burzu.
„Domnívám se, že motivace PPF pro volbu přímého prodeje byla jednoznačná: cena a relativní jednoduchost takové transakce,“ řekl Milan Vaníček, hlavní akciový analytik J&T Banky v Praze.
Jde nejspíš o druhý největší prodej majetku, který PPF kdy realizovala. Dosud skupina majetek spíš přikupovala a investovala. Největší prodejní transakce se odehrála v letech 2013 a později, kdy ve dvou krocích postupně prodala italské pojišťovně Generali svůj 49procentní podíl ve společném středoevropském podniku PPF Generali Holding. Za to úhrnem inkasovala asi 70 miliard korun. V roce 2016 se zase zbavila podílu ve firmě Eldorado, druhém největším prodejci elektroniky a domácích spotřebičů na ruském trhu. Tato transakce ale byla menší.
Cetin vznikl v roce 2015 oddělením infrastruktury – hlavně optických sítí a vysílacích stožárů – od telekomunikačního operátora O2. PPF pak v roce 2020 z Cetinu vytvořila mezinárodní skupinu a vložila do něj i infrastrukturu operátorů působících pod značkou Telenor v Maďarsku, Bulharsku a Srbsku. V současnosti skupina provozuje téměř 70 tisíc kilometrů optických kabelů – hlavně páteřní optickou síť v Česku – a asi 3400 vysílacích věží pro mobilní operátory. Poskytuje firmám různé datové služby, včetně přeshraničního přenosu a připojení pro internetové televize. Takto vydělený infrastrukturní byznys je typicky atraktivní právě pro státní nebo penzijní fondy, které dávají přednost investicím do firem se stabilními dlouhodobými příjmy a dividendami. Skupina měla za prvních šest měsíců letošního roku zisk před zdaněním a odpisy 297 milionů eur (7,5 miliardy korun).
Transakce je dokladem, že půl roku po smrti zakladatele PPF, finančníka Petra Kellnera, pokračuje nové vedení v plánu prodat různé části skupiny novým vlastníků a zhodnotit tak mnohaleté budování svých byznysů. Prodejem části Cetinu PPF tak zhodnotí více než pět let starý projekt osamostatnění telekomunikační infrastruktury. Firma podle zdrojů HN zvažuje i další velké divestice: například přemýšlí o prodeji části splátkové firmy Home Credit. Ta působí na deseti trzích, od Prahy po Peking a filipínskou Manilu, a je klíčovou součástí finančních byznysů PPF.
GIC je globální investiční společnost založená v roce 1981 singapurskou vládou k tomu, aby spravovala a zhodnocovala státní devizové rezervy. GIC se stará o majetek v hodnotě asi 744 miliard dolarů a tyto svěřené prostředky má za úkol chránit před inflací a zhodnocovat je dlouhodobě na globálním trhu. GIC investuje ve více než 40 zemích a kupuje akcie, dluhopisy, nemovitosti i firmy napřímo. Fond byl například součástí konsorcia, které koupilo od firmy Total infrastrukturu na transport a skladování plynu ve Francii, nebo po finanční krizi kupoval podíly v bankách, například v Citigroup. Také například vlastní celou firmu P3, která staví a provozuje průmyslové nemovitosti v Evropě včetně Česka.
K březnu letošního roku měl fond GIC 39 procent prostředků uložených v dluhopisech a hotovosti, 15 procent v obchodovaných akciích na rozvinutých trzích a 17 procent v akciích na mladých trzích, takzvaných emerging markets. 15 procent bylo zainvestováno formou přímých podílů v různých firmách. Nejvíc investic je v USA a Asii. Za uplynulých 20 let fond GIC dosahoval průměrného ročního zhodnocení 6,8 procenta.
„Jako dlouhodobý investor věříme, že sektor digitální infrastruktury dál významným způsobem poroste. Cetin jako přední telekomunikační platforma ve střední a východní Evropě má všechny předpoklady k tomu, aby měl prospěch z tohoto růstu,“ uvedl investiční ředitel GIC Ang Eng Seng. Fond podle něj chce s PPF budovat dlouhodobé partnerství.
Generální ředitel PPF Ladislav Bartoníček, který po Kellnerově smrti převzal vedení firmy, napsal, že ho partnerství s významným a respektovaným mezinárodním investorem těší. Podle PPF je transakce výrazem důvěry jednoho z nejvýznamnějších světových investorů ve strategii rozvíjet a provozovat rozsáhlé pevné a mobilní telekomunikační sítě a nabízet infrastrukturu jako službu operátorům na retailovém trhu. Generální ředitel Cetin Group Juraj Šedivý očekává, že se s novým partnerstvím firmě otevřou nové možnosti a příležitosti pro další růst.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist