Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch požádá poslance o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo až po ustavující schůzi nové sněmovny. Ve středu to řekl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Šaroch měl původně o návrhu policie na podání obžaloby rozhodnout během měsíce, tedy právě do středy 20. října. Babiš ale ve sněmovních volbách na začátku října znovu získal poslanecký mandát a tím i imunitu. Jeho stíhání je nyní přerušeno. Současné sněmovně vyprší funkční období ve čtvrtek, v novém složení se poslanci poprvé sejdou 8. listopadu.

„Stanovení termínu pro zpracování věci do 20. dne tohoto měsíce nezohledňovalo průběh voleb,“ vysvětlil hlavní důvod Cimbala, proč se rozhodnutí v Čapím hnízdě opět posouvá. Trestní řízení podle něj nelze podřídit tomu, kdy se mají uskutečnit volby. „Tudíž nebylo namístě jakkoliv predikovat volební výsledky a případné opakování mandátu obviněného. Nyní však musí státní zastupitelství reagovat na aktuální a platný stav, to jest získání nového mandátu, neboť mu toto ukládá právě trestní řád,“ dodal mluvčí.

Tentokrát Šaroch na rozhodnutí žádnou novou lhůtu stanovenou nemá. Žalobce totiž nejprve vyčká, až se ustaví sněmovna, pak pošle žádost o vydání Babiše. „S ohledem na již výše zmíněnou skutečnost, kdy bude nutné vyčkat na rozhodnutí Poslanecké sněmovny o žádosti o vydání poslance k trestnímu stíhání, nebude nová lhůta pro zpracování věci prozatím stanovena,“ zdůraznil.

Poslance ani senátora nelze podle ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Sněmovna už Babiše ke stíhání vydala dvakrát, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení po sněmovních volbách, v nichž byl Babiš znovu zvolen. Předseda hnutí ANO obhájil mandát i tentokrát ve volbách na začátku října.

Dalším důvodem, proč Šaroch v kauze zatím nerozhodl, je zadání znaleckého posudku na jeden z důkazů. Podle mluvčího Cimbaly vzešel z posledního doplnění vyšetřování. Zatímco Šaroch ho považoval „dle svého právního názoru za dostatečný pro další využití při posouzení věci“, uvedl Cimbala, jeho nadřízený v rámci interního dohledu s tím nesouhlasil.

Proto Šarochovi uložil, aby ho nechal nezávisle ověřit. „K zadání znaleckého posudku došlo již dne 5. října 2021 a jeho závěry bude případně možné využít i v nové žádosti o vydání adresované Poslanecké sněmovně,“ upozornil Cimbala s tím, že státní zastupitelství nesdělí, o jaký důkaz jde.

Premiér se chce setkat se svým synem

Premiérův syn Andrej Babiš mladší se obrátil na policii, jeho otec Andrej Babiš (ANO) se s ním chce údajně setkat. Podle advokáta Babiše mladšího Vítězslava Dohnala by se mohlo jednat o ovlivňování svědka. V pondělí to uvedl server Seznam Zprávy. Premiér serveru snahu o setkání se synem nepotvrdil.

Babiš mladší serveru řekl, že Babiš poslal jeho matce SMS zprávu, ve které uvedl, že by se s ním rád setkal. „Jsem přesvědčen, že se jedná o pokus mě ovlivnit,“ řekl Babiš mladší webu. Schůzku podle svých slov odmítá. Premiérův obhájce Michael Bartončík serveru řekl, že jde o rodinnou záležitost a názor Babiše mladšího nechce komentovat.

Dohnal serveru řekl, že v pondělí o Babišově snaze informoval policii a státního zástupce Šarocha. Podle něj není vhodné, aby se svědek s obviněným stýkal. Cimbala Seznam Zprávám řekl, že pokud státní zástupce oznámení od advokáta Babiše mladšího dostane, bude se jím zabývat.

Policie doplňovala vyšetřování minulý měsíc fakticky jen o výslech Babišova syna, Andreje Babiše mladšího. Ten se měl stát údajně jedním z akcionářů farmy Čapí hnízdo v době, kdy žádala o spornou dotaci, za niž je jeho otec stíhán. Babiš mladší ale popřel, že by v roce 2007, kdy měl smlouvu o získání akcií podepsat, byl v Česku.

 V té době byl podle svých slov ve Spojených státech. „Byl jsem tam až do roku 2010. Studoval jsem tam, absolvoval jsem vysokou školu, pak jsem tam dělal trénink na letecké škole,“ uvedl. Až později, kolem roku 2011, podepsal dokumenty, které se týkaly Čapího hnízda, podle svých slov ale neznal jejich obsah. Dokument by tak mohl mít zfalšovaný podpis nebo být antedatovaný.

Právě na pravost podpisu na smlouvě týkající se akcií Čapího hnízda si podle serveru Seznam Zprávy nechal Šaroch zpracovat znalecký posudek.  

Právník Babiše mladšího Vítězslav Dohnal HN potvrdil, že se na jeho klienta znalec již obrátil a požádal ho o podpis, který bude zkoumat. „Nyní řešíme, zda jde podpis získat i na dálku, protože pan Babiš mladší je v zahraničí. Předběžně předpokládáme, že by se to mělo uskutečnit příští týden,“ uvedl advokát.

Kromě Babiše je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Policie je stíhá kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Oba vinu dlouhodobě odmítají.

Policisté původně ukončili vyšetřování kauzy na konci května, Babiše i Nagyovou navrhli obžalovat. Šaroch na konci srpna rozhodl o tom, že jim případ vrátí k došetření. Učinil také zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků. Až v polovině letošního září tak na policii v kauze vypovídal premiérův syn Andrej Babiš mladší, který byl v případu původně obviněn a jeho stíhání bylo později zastaveno. Novinářům po svém výslechu řekl, že z něj otec udělal takzvaného bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu.

Vrchní státní zastupitelství, které ve věci vykonává dohled, v září po prověrce uvedlo, že Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace týkající se možného výslechu svědků. Vznikly tak průtahy v trestním řízení.

Policisté znovu navrhli oba obviněné obžalovat 20. září. Šéf Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím následně uvedl, že o návrhu musí Šaroch rozhodnout do měsíce, tedy právě do středy. Zkrácení lhůty Erazím odůvodnil dosavadní délkou řízení a opakovaným zpracováním případu.

Podstatou případu je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist