Před jednáním mu spolustraníci vyčítali, že dva týdny od historické porážky ve volbách, která ČSSD poslala mimo sněmovnu, mlčí. A kromě zhoršující se koronavirové situace prakticky nic nechce komentovat. Toto pondělí odpoledne to ale ministr vnitra Jan Hamáček vzal rychle. Sotva se členové vedení ČSSD připojili na jednání, které kvůli epidemii strana na poslední chvíli z osobního setkání převedla do on-line konference, oznámil Hamáček, že dodrží svůj slib z volebního večera. A rezignuje na pozici předsedy ČSSD.

„I když se to čekalo, nálada je ponurá,“ říká jeden z účastníků jednání. S tím, že se ale aspoň věci hnuly: sociální demokraté se dohodli, že ještě letos, 10. prosince, uspořádají mimořádný sjezd, na němž si zvolí nové vedení. Nenaplnily se tak obavy některých, že vedení ČSSD bude chtít nechat situaci „vyhnít“. Sociální demokraté už také znají jméno první kandidátky na uvolněný předsednický post po Hamáčkovi. Je jí končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. S jistotou lze ale předpokládat, že kandidátů bude víc.

Maláčové totiž mnozí vyčítají, že se těžko stane symbolem změny, když byla ve vládě s Andrejem Babišem (ANO) a platila za loajální spojenkyni odcházejícího předsedy Hamáčka. Ve straně se tak teď v podstatě rýsují dvě hlavní křídla. To první, které věří, že ČSSD zachrání politička, která si umí získat pozornost – v průzkumech popularity Maláčová občas porážela i Hamáčka. Toto křídlo strany zároveň tvrdí, že nebýt Maláčové a její pracovitosti před volbami, ČSSD by letos nezískala ani konečných 4,65 procenta hlasů.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se