Před pár dny vydala Česká národní banka (ČNB) tiskovou zprávu, že od ledna 2022 začne prodávat „část výnosů devizových rezerv“. Rozhodnutí je to jistě pochopitelné, i když ho – jak si vysvětlíme později – ČNB zveřejnila s jistou vadou na kráse. Základní smysl zprávy je jasnější, jakmile se podíváme na rozvahu ČNB. Na straně pasiv, tedy v přehledu dluhů ČNB, je největší položkou téměř 3000 miliard korun, které má u ČNB uložené český bankovní sektor.

Naproti tomu na straně aktiv, tedy v soupisu svého majetku, má ČNB prakticky jen jednu položku: cizoměnová aktiva, a to v aktuální hodnotě přes 3600 miliard korun. Jde o cenné papíry (zejména dluhopisy, akcie a vklady v zahraničních bankách), z nichž více než polovina má na sobě „cenovku“ v eurech, pětina v dolarech a zbylá zhruba čtvrtina investic ČNB je umístěna v několika dalších cizích měnách.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.