Dostal nabídku, která se neodmítá. Sebastiao Salgado měl před 48 lety nastoupit jako ekonom do Světové banky. Tehdy devětadvacetiletý Brazilec, který v té době žil společně se svou ženou Lélií v Londýně, však místo prestižní a dobře placené práce s vyhlídkou kariérního postupu dal přednost své vášni: fotografování. „Uvědomil jsem si, že díky fotkám, které jsem udělal, jsem byl šťastnější,“ napsal později ve své autobiografii.

Nyní je jméno sedmasedmdesátiletého Brazilce ve světě fotografie pojmem. Všechny černobílé obrázky nesou jeho snadno rozpoznatelný rukopis. Práce se světlem, příběh a hloubka fotografií. Salgado fotil oběti válek, genocid, hladu v Africe nebo zlatokopy v dolech v Latinské Americe. Málem ho zabili během genocidy ve Rwandě, byl svědkem krvavých bojů na Balkáně.

V posledních letech se stárnoucí fotograf snaží zachytit sílu přírody a její ničení, které má mnoho podob od znečištění po odlesňování. Právě o těchto tématech se bude jednat i na nadcházejícím klimatickém summitu COP26 v Glasgow. A Salgado doufá, že proto ještě není nic ztraceno. „Prožíváme dramatické chvíle v historii naší planety, ale pořád ještě můžeme něco udělat,“ řekl fotograf.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.