Dostal nabídku, která se neodmítá. Sebastiao Salgado měl před 48 lety nastoupit jako ekonom do Světové banky. Tehdy devětadvacetiletý Brazilec, který v té době žil společně se svou ženou Lélií v Londýně, však místo prestižní a dobře placené práce s vyhlídkou kariérního postupu dal přednost své vášni: fotografování. „Uvědomil jsem si, že díky fotkám, které jsem udělal, jsem byl šťastnější,“ napsal později ve své autobiografii.

Nyní je jméno sedmasedmdesátiletého Brazilce ve světě fotografie pojmem. Všechny černobílé obrázky nesou jeho snadno rozpoznatelný rukopis. Práce se světlem, příběh a hloubka fotografií. Salgado fotil oběti válek, genocid, hladu v Africe nebo zlatokopy v dolech v Latinské Americe. Málem ho zabili během genocidy ve Rwandě, byl svědkem krvavých bojů na Balkáně.

V posledních letech se stárnoucí fotograf snaží zachytit sílu přírody a její ničení, které má mnoho podob od znečištění po odlesňování. Právě o těchto tématech se bude jednat i na nadcházejícím klimatickém summitu COP26 v Glasgow. A Salgado doufá, že proto ještě není nic ztraceno. „Prožíváme dramatické chvíle v historii naší planety, ale pořád ještě můžeme něco udělat,“ řekl fotograf.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se