Léčba cukrovky se nemusí týkat jen nepříjemné diagnózy a předepsání potřebných léků. Vyplatit se může, a to i byznysově, také individuální přístup, pomoc se změnou základních životních návyků a podobně. Důkazem je společnost DiaVize, která vyhrála pražské kolo soutěže IBM Firma roku 2021.

„Diabetiky učíme vše – od diety přes sebepéči až po monitoring. Ale chodíme s nimi například i na nákupy a ukazujeme jim, jak číst etikety. Prostě jak ty změny, které nemoc přináší, promítnout do každodenního chování. A jak s tou nemocí kvalitně žít,“ říká ředitelka společnosti Petra Králová.

V tomto přístupu k pacientům se firma inspirovala hlavně v Nizozemsku a ve Spojených státech. DiaVize, která začala fungovat koncem roku 2017, díky tomu velmi rychle roste. Nyní má už 33 zaměstnanců, z toho dvanáct lékařů a zbytek jsou hlavně nutriční terapeuti a edukační sestry.

 Zároveň se snaží vyjít vstříc ženám, a to i těm na mateřské dovolené. „Jsme proto asi firma s největším poměrem dětí na jednoho zaměstnance,“ podotýká s úsměvem Králová.

 

Hlavní město Praha

IBM Firma roku 2021:

1. DiaVize – moderní centrum pro léčbu diabetu a endokrinologických onemocnění

2. 2MAD – návrh interiérů, rodinných domů a komerčních staveb

3. Born Digital – využití umělé inteligence a digitalizace 

 MONETA Živnostník roku 2021:

1. Sylva Antony Čekalová – restaurování historických kachlových kamen

2. Hana Šindlerová – výroba džemů a marmelád 

3. Alice Kavková – výroba moderních deskových her 

MONETA Živnostník roku Srdcař 2021:

Michal Zahradník – výroba foukaného skla nad kahanem 

 

 

Druhé místo v pražském klání připadlo architektonické kanceláři 2MAD, třetí pak skončila technologická společnost Born Digital. Ta se zaměřuje na využití umělé inteligence a digitalizace hlavně v oblasti komunikace se zákazníky. Vyvinula například hlasového a chatovacího asistenta či pomáhá automatizovat e-mailovou komunikaci.

Mezi jejich klienty tak patří například složky záchranného integrovaného systému. „Když jste záchranná služba a někde je velký požár, existuje jedno kontaktní centrum, kam chcete zavolat a nehodu nahlásit. V takové situaci může být centrum zavalené telefonáty,“ přibližuje spoluzakladatel firmy Zenon Sliwka. „Naše technologie hovor přijme, podle GPS si ověří vaši polohu a řekne vám ano, vím, že tato nehoda je už nahlášená. A vy už nebudete blokovat operátora. Anebo naopak pokud voláte první, tak tento požár či nehodu můžete nahlásit,“ dodává.

Firma založená v roce 2019 velmi rychle roste, letošní rok byl pro ni přelomový. Z deseti zaměstnanců se dostala na třicet a plánuje obrat okolo dvaceti milionů korun.

Tradiční řemeslo letos v Praze pro změnu ovládlo kategorii Moneta Živnostník roku 2021. První místo získala Sylva Antony Čekalová, která se už přes dvacet let zabývá restaurováním historických kachlových kamen. „Ke keramice jsem se dostala neplánovaně, spíše náhodou, ale hlína si mě okamžitě podmanila,“ říká vítězka.

Po deseti letech působení v ateliéru Evy Symonové získala vlastní licenci k restaurování uměleckořemeslných kulturních památek z keramiky. Práce zahrnuje vše od provedení průzkumu přes odborné rozebrání kamen, restaurování jednotlivých poškozených kachlů, výrobu nedochovaných kachlů až po opětnou stavbu zrestaurovaných kamen.

„Je nás v Česku asi pět s potřebnou licencí, ale v takovémto oboru je i to dostatečná konkurence,“ říká Čekalová. „Nejraději pracuji právě s keramickým materiálem při výrobě chybějících dílů. Ty naše doplňky pak přetrvají další staletí,“ uvádí.

Celou kategorii Živnostníka roku v Praze ovládly ženy. Stříbro získala Hana Šindlerová, která produkuje džemy a marmelády. Třetí příčku obsadila Alice Kavková vyrábějící deskové hry pod značkou 4 Kavky.

Kategorii Moneta Živnostník roku Srdcař vyhrál Michal Zahradník, který vyrábí foukané sklo nad kahanem. Titul Ekonomicky nejúspěšnější firma roku 2021, kterou partner soutěže společnost IBM uděluje zdravým firmám, jež jsou dobrými obchodními partnery, získala opět společnost Born Digital.

Vítězové krajského kola postupují do celorepublikového finále soutěže, které proběhne 7. prosince na pražském Žofíně.