Po 25 letech odešel ze sněmovny, poté co ČSSD padla ve volbách. Dlouholetý poslanec a současný ministr kultury Lubomír Zaorálek je sice ochotný své straně radit, jak znovu nabrat na síle, do vedení sociální demokracie ale nechce. „Jsem až příliš spojen s neúspěchy z posledních let,“ vysvětluje v rozhovoru pro HN s tím, že své další působení vidí v akademické sféře. Zároveň mluví o tom, kam by se měla česká kultura po pandemii ubírat.

HN: Vznikající vláda Petra Fialy očekává, že nastoupí zhruba do Vánoc. Do té doby by měl vládnout kabinet Andreje Babiše. Pandemie se zhoršuje, hrozí nějaké další opatření v kultuře?

Žádná tvrdá opatření typu zavírání se nechystají. Jde o to dodržovat, co platí teď – a to už je dost přísné –, vyžadovat očkování nebo test, používání roušek. Ale protože mě to samozřejmě velice zajímá, tak ministerstvo zdravotnictví bombarduji neustále. A naposledy jsme se dohodli, že pokud by se mělo ještě nějak zpřísňovat, nesmí to vznikat bez nás.

HN: Kam lze zajít, pokud by situace začala být neúnosná?

Jedna z věcí, o které se mluvilo, je, že by na kulturní akce směli jen očkovaní. Ale vím, že nic takového se teď nepřipravuje. A pokud nějaká opatření budou, přál bych si, aby se týkala všech stejně. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch mi po svém nástupu dal za pravdu, že nebylo fér, když byla opatření v kultuře například přísnější než v pohostinství. Věřím, že tohle už se nebude opakovat.

HN: V jakém stavu je kultura po několika vlnách pandemie?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.