Zatímco vláda ladí konkrétní podobu trestního oznámení kvůli pádu firmy Bohemia Energy, jejích 900 tisíc odběrných míst, což čítá možná až dva miliony lidí a řadu firem, nedokáže uvěřit částkám, které se jim objevují na zálohových fakturách na energii a plyn od dodavatelů poslední instance. Zvýšení na dvoj-, troj- i vícenásobek původní částky není nijak ojedinělé.

Na zastropování záloh u dodavatelů poslední instance se dohodlo ministerstvo průmyslu s regulátorem ERÚ včera, nicméně aby k tomu došlo, musí přijít nová vyhláška. Rada vlády a expertů odběratelům, aby si urychleně našli stálé dodavatele, je určitě v danou chvíli nejlepší. Ale i tak se účet za energie výrazně prodraží.

Zda nakonec dojde spravedlnosti Jiří Písařík, majitel Bohemia Energy a dříve i představitel úspěšného českého byznysmena, je při rychlosti českých soudů a ohebnosti tuzemských právních předpisů velmi nejisté. Úspěchem by bylo už to, aby se v budoucnosti podobný scénář nemohl opakovat. I to je ovšem s ohledem na českou tradici divokého kapitalismu velmi ambiciózní přání.

Stoprocentně jisté naopak je, že v problémech nezůstanou pouze klienti Bohemia Energy a dalších zkrachovalých dodavatelů energií. Protože na rozdíl od firmy, která se dá v podstatě „zavřít“ ze dne na den a následně pod jiným názvem znovuobnovit coby nové podnikání, se život jen tak zavřít a následně otevřít s čistým štítem skutečně nedá. Nutno dodat, že tuzemská legislativa život spotřebitelům nijak neulehčuje.

Povinnost platit zálohy za energie je daná ze zákona. Podle něj, pokud někdo nezaplatí několik záloh (tedy dvě a víc), má dodavatel právo dotyčného od energie odstřihnout. Což je informace, která bezpochyby „potěší“ každého, komu přišla faktura na násobnou částku, zejména teď, kdy zima nabírá na síle.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.