Vánoce se nezadržitelně blíží. Kromě Ježíška to nejlépe víme my na České poště. Vrchol naší doručovatelské sezony již mocně buší na dveře. Stejně jako loni je okořeněný covidem, kdy se i ti nejzarytější odpůrci nakupování na síti uchýlili do náruče e-shopů. Nelze se jim divit. Totální lockdown nehrozí (snad), ale na bezstarostné pobíhání po nákupních centrech to také nevypadá. Takže budeme doručovat. Hodně. Všude. Každému. Všechno.

Pokud bychom našli malou chvilku a mohli se zamyslet, napsali bychom Ježíškovi dopis, sami ho doručili a doufali, že se přání vyplní. Na to největší čekáme už řadu let. Dopis by zněl takto.

Milý Ježíšku, někteří oškliví lidé tvrdí, že neexistuješ. Na České poště ale doufáme, že jsi skutečný. Nic jiného než naděje nám totiž v naší situaci nezbývá. Ano, víme, že občas zlobíme. Ale zlepšujeme se. Kartou se dá platit už na každé poště. Máme obrovskou síť na výdej a příjem balíků. Během nejtvrdších covidových krizí jsme nezavřeli, stále jsme poskytovali lidem své služby. Ne vždy se vše podaří, stále je co zlepšovat, ale jsme jen lidé. Děláme maximum.

Chtěli bychom od tebe jen jeden dárek. Nemusíš ho vyrábět, on už existuje. Akorát nám ho nikdo nechce dát. Možná bys mohl ty. Je to šest miliard za to, že v naší zemi máme 3200 pošt. Že, stejně jako ty, doručujeme i do těch nejzapadlejších vesniček. Nikdo kromě nás by to nedělal. My ano, ale pak nám vždycky řeknou, že za to nic nedostaneme. Jsme z toho smutní, protože slibů už bylo hodně. Chtěli bychom kvalitnější auta, hezčí pobočky, dát něco na přilepšenou pošťákům. Tvůj kolega Santa taky dává svým sobům najíst.

(Pošta by měla na základě licence od státu provozovat síť nejméně 3200 poboček nebo zajistit doručování listovních zásilek a některých balíkových zásilek po celém území České republiky a za to by měla dostat finanční náhradu. Zatím jde ale jen o příslib, naposledy takovou platbu dostala v roce 2017 – pozn. red.)

Milý Ježíšku, chtěli bychom k letošním Vánocům víc než jen příslib. Chtěli bychom, aby nám stát uhradil dluh za poskytování univerzální služby. Opravdu nic jiného nepožadujeme. A slibujeme, že to neutratíme všechno najednou. Moc děkujeme a na Vánoce s námi můžeš počítat. My jsme připraveni. Děkujeme. Tvoji pošťáci.